[b]Nie[/b]. W razie zbiegu pracy najemnej w jednym państwie należącym do Unii Europejskiej z działalnością wykonywaną na własny rachunek w innym kraju wspólnotowym obowiązek opłacania składek istnieje tam, gdzie jest wykonywana praca najemna. Wynika to z art. 14c rozporządzenia nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzU WE L 149 z 5 lipca 1971 r.).

Zgodnie z tym przepisem [b]osoba, która wykonuje jednocześnie pracę najemną i pracę na własny rachunek na terytorium różnych państw członkowskich, podlega ustawodawstwu tego kraju, gdzie świadczy pracę najemną[/b]. Dlatego z tytułu działalności w Niemczech czytelnik jest objęty wyłącznie polskimi regulacjami ubezpieczeniowym i to one określają, czy powinien opłacać składki z tej działalności.

Z polskich przepisów (art. 9 ust. 1 i 1a [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=184677]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych; tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.[/link]) wynika, że [b]pracownik będący jednocześnie przedsiębiorcą podlega ubezpieczeniom wyłącznie z pracy najemnej, pod warunkiem że jego miesięczne wynagrodzenie jest co najmniej równe minimalnemu wynagrodzeniu za pracę.[/b] W takiej sytuacji opłacanie składek z działalności jest dobrowolne.

Jeżeli natomiast wynagrodzenie z umowy o pracę jest niższe od minimalnej płacy, to należy obowiązkowo opłacać składki również z prowadzonej działalności.

Tak więc [b]w opisanej sytuacji nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia w Niemczech. Może natomiast zaistnieć obowiązek opłacania składek w Polsce z tej działalności prowadzonej w Niemczech, jeśli przychód osiągnięty z umowy o pracę okaże się niższy od minimalnej pensji.[/b]