[b]Prowadzę w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą. Nawiązałem współpracę z austriacką firmą i w przyszłym roku zamierzam prowadzić działalność w Austrii. Wiem, że aby opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w Polsce, muszę zdobyć poświadczenie formularza E 101 przez ZUS. Czy dzięki temu będę mógł korzystać z opieki lekarskiej w Austrii?[/b]
[b]Nie[/b]. Poświadczony przez ZUS formularz E 101 potwierdza, że osoba w nim wymieniona podlega polskiemu systemowi zabezpieczenia społecznego i zwalnia ją z opłacania składek na ubezpieczenia w tym państwie, do którego przeniosła działalność. Mając taki formularz podczas działalności w Austrii, składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne nadal będzie opłacać w Polsce według naszych przepisów.
[b]By korzystać w Austrii z tamtejszej służby zdrowia, trzeba dodatkowo posiadać Europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) lub formularz E 106.[/b]
O uzyskanie jednego z tych dokumentów należy wystąpić do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia właściwego ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanego, przedkładając poświadczony przez ZUS formularz E 101.
[b]Dokumenty te (tzn. EKUZ i formularz E 106) poświadczają, że dana osoba jest uprawniona do świadczeń zdrowotnych w Polsce i uprawniają ją zarazem do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w innych państwach Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.
EKUZ stanowi także dowód zgody polskiego ubezpieczyciela na pokrycie kosztów leczenia za granicą.
Zakres świadczeń zdrowotnych, z których można skorzystać, nie jest jednak nieograniczony.[/b] Przysługują świadczenia niezbędne ze wskazań medycznych, biorąc pod uwagę ich rodzaj i planowany czas pobytu w Austrii. Kwalifikacji leczenia dokonuje lekarz udzielający świadczenia. Jeżeli w Austrii przedsiębiorcy towarzyszą członkowie rodziny, to oni również mogą korzystać ze świadczeń zdrowotnych w tym kraju, przy czym muszą posiadać EKUZ wystawiony przez polski NFZ.