Tak stwierdził [b]Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 23 czerwca (SK 16/06)[/b]. Trybunał oceniał art. 41 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zakwestionował dotychczasową praktykę pracodawców i ZUS, którzy pobierali składki na ubezpieczenie chorobowe od premii, ale nie wliczali jej później do podstawy zasiłku chorobowego. Takie postępowanie jest według Trybunału niezgodne z art. 67 ust. 1 konstytucji. Wyrok ma charakter interpretacyjny, gdyż nie podważa samego przepisu, ale jego zastosowanie w praktyce.

[srodtytul]Decyduje wypłata[/srodtytul]

Trybunał uznał więc, że ZUS i pracodawca nie mogą powoływać się na niejasne przepisy regulaminów wewnętrznych czy układów zbiorowych pracy, wedle których premia może być wypłacana za czas choroby zatrudnionego. Właśnie taki zapis lub zupełny brak przepisów wewnętrznych w firmie powodował dotychczas automatyczne wykluczenie premii z podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Zdaniem Trybunału prawo do zasiłku chorobowego nie może zależeć od woli szefa lub jego opieszałości. Żadne bowiem przepisy nie nakładają na zatrudniających poniżej 20 osób obowiązku ustanowienia regulaminu płac lub podjęcia rokowań z załogą w celu wynegocjowania układu zbiorowego pracy. Ponadto żadne reguluje nie wskazują, jak w unormowaniach zakładowych ująć kwestię wypłaty bądź zawieszenia premii za okres zwolnienia lekarskiego. Jeśli więc uiściliśmy podwładnemu premię w ciągu 12 miesięcy przed zwolnieniem chorobowym i odprowadziliśmy od niej składki na ubezpieczenia społeczne (w tym chorobową), powinniśmy ją uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku. Pod warunkiem że w trakcie tego samego zwolnienia nie wypłacimy mu kolejnej premii. Chcąc z kolei wypłacać premie za czas choroby, nie musimy od nich pobierać składek na ubezpieczenia społeczne.

[srodtytul]Można walczyć[/srodtytul]

Pracodawców i ZUS czeka dużo pracy. Zgodnie z wyrokiem Trybunału zatrudnieni, który stracili na dotychczasowej interpretacji przepisów, mają prawo wystąpić o wznowienie spraw o wyższe wynagrodzenie i zasiłek chorobowy, zakończonych już przed sądem prawomocnym wyrokiem. Mogą się o te pieniądze upomnieć także ci pracownicy, którzy w ciągu ostatnich trzech lat korzystali ze zwolnienia chorobowego. Podstawę do tego daje art. 251 kodeksu pracy, jeśli chodzi o wynagrodzenie chorobowe wypłacane przez pierwsze 33 dni zwolnienia przez pracodawcę, oraz art 67 ust. 4 ustawy chorobowej, gdy roszczenie dotyczy zasiłku wypłacanego przez ZUS po tym terminie.