Zaapelował do prezesa PFRON o terminowe przekazywanie pomocy osobom niepełnosprawnym prowadzącym działalność gospodarczą.

Przedsiębiorczy renciści od tego roku muszą płacić na ubezpieczenia społeczne, ale mają prawo do refundacji składek emerytalnych i rentowych z PFRON. Ich zwrotu (często od stycznia) nie dostało jeszcze prawie dwie trzecie uprawnionych, choć fundusz powinien wypłacić pomoc w ciągu siedmiu dni od złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku.

Jest kilka przyczyn opóźnienia w przekazywaniu pomocy. Większość zainteresowanych zgłasza wnioski na piśmie, a nie za pomocą elektronicznego systemu SODiR. Często zawierają błędy, a PFRON może wypłacić pieniądze dopiero wtedy, gdy nadejdzie ich korekta.

– Nie spodziewaliśmy się, że będzie aż tyle nieprawidłowości. [b]Przesłanie błędnego wniosku drogą elektroniczną jest niemożliwe, bo system wskazuje, gdzie jest pomyłka.[/b] Niestety, przeważająca większość formularzy wpływa właśnie na papierze. Na szczęście błędnych jest coraz mniej – wyjaśnia Andrzej Sochaj, zastępca prezesa Zarządu ds. Finansowych PFRON.

Wygląda też na to, że ani fundusz, ani Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie doszacowały liczby osób, które zgłoszą się po refundację.

[b]Rzecznik zwrócił też uwagę, że trudno uzyskać telefonicznie informacje o stanie sprawy i przyczynach zwłoki w przekazaniu pieniędzy na rachunek bankowy wnioskodawcy.[/b] Do centrali PFRON nie sposób się dodzwonić. Wystąpił też o szybszy obieg informacji między wnioskodawcami a funduszem.

– Dodatkowe pięć osób na infolinii odpowiada na pytania związane z techniczną obsługą SODiR. Niebawem kolejne pięć będzie udzielać informacji i pomagać w wypełnianiu wniosków w systemie. Zdajemy sobie sprawę, że oczekiwanie na połączenie trwa dość długo, i możemy jedynie prosić o cierpliwość. W każdym oddziale PFRON są przeszkolone dwie osoby, do których można się zwrócić o pomoc. Przygotowujemy też informacje, jak ubiegać się o refundacje, i roześlemy je do wszystkich zainteresowanych – mówi Andrzej Sochaj.

Trwają także prace nad uproszczeniem wniosków (INF-U-G i Wn-U) o refundacje (pisaliśmy o tym 19 maja w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/136093.html]"Będzie zmiana wniosku o refundację składek"[/mail]). Ministerstwo zdecydowało się na ten krok, choć wymaga to zmiany [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=250632]rozporządzenia z 13 grudnia 2007 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (DzU nr 240, poz. 1754)[/mail].