Ten przywilej dotyczy pracy we wszystkich branżach i obowiązuje do końca 2009 r. To nowość, bo do tej pory zezwolenie na pracę nie było wymagane tylko przy pracach sezonowych w rolnictwie. Tak wynika z nowego rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z27 czerwca2007 r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności zezwolenia na pracę (DzU z 5 lipca 2007 r. nr120, poz. 824).
Tak jak dotychczas (przy rolnictwie) zezwolenie na pracę zostanie zniesione, a prawo do pracy będzie gwarantowała wiza. Jeśli chodzi natomiast o okres zatrudnienia, to nie będzie mógł on przekroczyć trzech miesięcy wciągu sześciu kolejnych. Ale uwaga, nowe przepisy stawiają dodatkowy warunek.
Szef nie zatrudni obcokrajowca, dopóki w powiatowym urzędzie pracy nie potwierdzi takiego zamiaru. W tym celu składa stosowne oświadczenie.
Wszystko wskazuje jednak na to, że taki dokument polski pracodawca będzie musiał złożyć również w odpowiednim konsulacie. Bez oświadczenia bowiem konsul nie wystawi cudzoziemcowi wizy z prawem do pracy. Prawdopodobnie oświadczenie pracodawcy nadal będzie musiało zawierać dane identyfikujące jego i pracobiorcę oraz wskazywać miejsce i okres zatrudnienia cudzoziemca. Dotychczas, jeżeli oświadczenie było potwierdzone notarialnie, pracodawca składał dodatkowo zaświadczenie z urzędu gminy lub innego polskiego organu administracji, że prowadzi działalność rolniczą. Fakt ten mógł być również potwierdzony przez urząd krajowy na oryginalnym oświadczeniu pracodawcy.
Dostęp do rynku pracy ułatwiono też dla cudzoziemców zasiadających w zarządach osób prawnych. Chodzi w tym wypadku o obywateli spoza UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
- Zgodnie z nowymi przepisami m.in. prezesi spółek czy członkowie zarządów mogą pełnić swoje funkcje przez trzy miesiące w ciągu pół roku. Do tej pory okres ten wynosił 30 dni w ciągu roku kalendarzowego - wyjaśnia Kinga Rachwalska z wydziału zezwoleń na pracę cudzoziemców Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie.