Wyjątkiem jest oczywiście sytuacja, gdy przedsiębiorca liczy składki na własne ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Wówczas -jak wiadomo - bierze pod uwagę kwotę podawaną co kwartał przez ZUS (60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale).
- W DOBREJ FIRMIE z 7 lutego pisaliście o tym, ile może dorobić emeryt i rencista. Czy podane w tym artykule graniczne kwoty dotyczą przychodu czy dochodu? -pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Dotyczą przychodu. Wynika to z ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z art. 104 ust. 1 tej ustawy prawo do emerytury lub renty zostaje zawieszone lub świadczenia te są zmniejszone w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego (oraz z tytułu służby).
Z kolei przychód z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego to nic innego jak przychód stanowiący podstawę wymiaru składek. Potwierdzenie tego znajdziemy zresztą m.in. w art. 104 ust. 1a ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Każe on u emerytów i rencistów prowadzących pozarolniczą działalność, którzy - jak wiadomo - nie płacą składek z tego tytułu, przyjąć - jako deklarowany - przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych.
Przypomnijmy, że zasadniczo podstawą wymiaru składek emerytalnych i rentowych jest przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (wyjątek dotyczy wspomnianych już przedsiębiorców,którzy liczą składki na własne ubezpieczenia od minimalnej podstawy podawanej przez ZUS).
Generalnie więc przychód to kwota przed pomniejszeniem jej o koszty uzyskania przychodu (bo po pomniejszeniu byłby to już dochód).
Oczywiście jeśli emeryt jest pracownikiem, to do jego przychodu nie wylicza się tych kwot, które są wyłączone z podstawy wymiaru składek na podstawie rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. (np. diet i należności z tytułu podróży służbowych, świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych).
Podstawa prawna:
- art. 104 ust. 1 i 1a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. w DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.)
- art. 18 ust. 1 i art. 4 pkt 9 i 10 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 1998 r. nr 137, poz. 887 ze zm.)
- § 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 1998 r. nr 161, poz. 1106 ze zm.)
- art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
- Czy składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nalicza się od podstawy brutto, czy od wypłat netto? -pyta czytelnik DF. - Interpretując przepis, rozumiem, że powinna to być składka od wypłat netto.
Nie. Składkę na FGŚP ustala się od takiej samej podstawy, jak składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. A jak już powiedzieliśmy, odpowiadając na poprzednie pytanie, podstawą wymiaru składek emerytalnych i rentowych jest przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Czyli kwota przed pomniejszeniem jej o koszty uzyskania przychodu (bo po pomniejszeniu jest to już dochód). Zatem podstawą wymiaru składek na FGŚP są wypłaty brutto.
Pracodawca musi tylko pamiętać, że ustalając składki na FGŚP:
- nie uwzględnia tych przychodów, które są wyłączone z podstawy wymiaru składek na podstawie rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. (np. diet i należności z tytułu podróży służbowych, świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych),
- nie stosuje ograniczenia 30-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia, po przekroczeniu którego nie nalicza się składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (czyli tego, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).
Samą wysokość składki na FGŚP określa ustawa budżetowa. Na 2007 r. jest to 0,10 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Oczywiście składki na FGŚP obciążają koszty działalności pracodawców.
Podstawa prawna:
- art. 29 ust. 1 i art. 28 ust. 1 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU z 2006 r. nr 158, poz. 1121)
- art. 18 ust. 1 i art. 4 pkt 9 i 10 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 1998 r. nr 137, poz. 887 ze zm.)
- § 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 1998 r. nr 161, poz. 1106 ze zm.)
- art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych