[b]– Czy matka samotnie wychowująca dziecko, która korzysta z urlopu wychowawczego, ma w tym czasie uprawnienia do zasiłku chorobowego? – pyta czytelniczka.[/b]
Osobie korzystającej z urlopu wychowawczego, która w czasie trwania tego urlopu jest niezdolna do pracy z powodu choroby, nie przysługują żadne świadczenia pieniężne, tj. ani wynagrodzenie za czas choroby, ani zasiłek chorobowy.
W stosunku do zasiłku chorobowego takie rozstrzygnięcie wynika z art. 12 ust. 2 pkt 2[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2235EEFB704C0364657D2D0BB77AD7AA?id=176768] ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.[/link], dalej ustawa zasiłkowa), natomiast w odniesieniu do wynagrodzenia za czas choroby z art. 92 § 3 pkt 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksu pracy[/link].
Z tego ostatniego przepisu wynika bowiem, że wynagrodzenie to nie przysługuje w przypadkach określonych dla zasiłku chorobowego.
[srodtytul]Kiedy będą pieniądze[/srodtytul]
Inaczej jest, jeżeli niezdolność do pracy z powodu choroby powstanie w czasie urlopu wychowawczego i trwa nieprzerwanie po jego zakończeniu. W takim wypadku za okres po zakończeniu urlopu wychowawczego ubezpieczonemu przysługuje prawo do zasiłku chorobowego (wynagrodzenia za czas choroby) na ogólnych zasadach.
[ramka][b]Przykład[/b]
Pracownicy udzielono urlopu wychowawczego na okres od 1 czerwca do 30 listopada 2009 r. Była chora od 23 listopada do 4 grudnia 2009 r. i była to jej pierwsza niezdolność do pracy w tym roku kalendarzowym.
Zatem za okres od 23 do 30 listopada nie przysługiwały jej świadczenia pieniężne z tytułu choroby, tj. wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy, ponieważ niezdolność do pracy przypadała na okres urlopu wychowawczego.
Pracownica miała natomiast prawo do wynagrodzenia chorobowego za okres po zakończeniu urlopu wychowawczego, tj. od 1 do 4 grudnia.[/ramka]
[srodtytul]Z jakiej podstawy trzeba liczyć[/srodtytul]
Odrębną kwestią jest ustalanie podstawy wymiaru świadczeń z tytułu choroby, przysługujących za okres niezdolności do pracy przypadający bezpośrednio po zakończonym urlopie wychowawczym. Musimy bowiem rozpatrzyć dwa przypadki, tj. gdy urlop wychowawczy trwa dłużej niż okres, z którego wynagrodzenie uwzględnia się w podstawie wymiaru, i krócej.
Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku, jeżeli pracownik korzystał z urlopu wychowawczego przez cały okres, z którego wynagrodzenie uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku (wynagrodzenia) chorobowego, np. urlop trwał od 1 czerwca 2008 r. do 30 listopada 2009 r., a niezdolność do pracy z powodu choroby od 1 grudnia 2009 r.?
Wyjaśnieniami służy ZUS w swoim komentarzu z 11 lutego 2009 r. do ustawy zasiłkowej. Jego zdaniem w takim wypadku podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas choroby od 1 grudnia 2009 r. stanowiło wynagrodzenie pracownika za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (w tym wypadku za grudzień 2009 r.):
- w stałej miesięcznej wysokości określonej w umowie o pracę,
- przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy, jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie o charakterze zmiennym.
[srodtytul]W razie niepełnego okresu[/srodtytul]
A co, jeżeli pracownik korzystał z urlopu wychowawczego przez część okresu, którego wynagrodzenie uwzględnia się w podstawie wymiaru, np. był na takim urlopie od 1 czerwca do 30 listopada 2009 r., a zaczął chorować od 1 grudnia?
Wtedy - zgodnie z art. 38 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy zasiłkowej – do podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego:
- przyjmujemy wynagrodzenie za miesiące, w których pracował przez cały obowiązujący go czas pracy albo przynajmniej połowę obowiązującego go czasu pracy (po uzupełnieniu),
- wyłączamy wynagrodzenie za te miesiące, w których nie przepracował co najmniej połowy obowiązującego go czasu pracy.