ZUS: rekompensata za roszczenia cywilne a przychód z etatu

Pracodawca nie musi odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne (i zdrowotne) od kwoty zadośćuczynienia zasądzonego z kodeksu cywilnego byłemu pracownikowi za doznane krzywdy po wypadku przy pracy.

Publikacja: 16.12.2016 04:50

ZUS: rekompensata za roszczenia cywilne a przychód z etatu

Foto: 123RF

- Prowadzę firmę. Wyrokiem z 3 listopada br. nakazano mi zapłacić byłemu pracownikowi 10 tys. zł zadośćuczynienia (m.in. za cierpienia po wypadku przy pracy). Podstawą roszczeń były m.in. art. 444, 445 kodeksu cywilnego, czyli roszczenia spoza stosunku pracy. Czy od tej kwoty muszę odprowadzić składki do ZUS? – pyta czytelnik.

Nie. Wynika to z następujących okoliczności. Zgodnie z art. 18 ust. 1 w zw. z art. 4 pkt 9 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz § 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (dalej: rozporządzenie składkowe) podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w stosunku pracy. Jak zaś wynika z art. 12 tej ustawy, za przychody m.in. ze stosunku pracy uznaje się wszelkie wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, m.in. wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różne dodatki oraz wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wartość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak i wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ZUS
Składka zdrowotna w 2025 r. Eksperci wyjaśnili zmiany - webinary "Rz"
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
ZUS
Do ZUS trudniej dostać się z iPhonem lub MacBookiem. Czy to dyskryminacja?
ZUS
To już ostatni moment, aby w 2025 roku móc płacić niższe składki ZUS
ZUS
Nie będzie oskładkowania wszystkich zleceń. Rząd zdecydował
ZUS
ZUS przypomina przedsiębiorcom o ważnym terminie. Zostały tylko dwa dni