Przypomnijmy, że pod hasłem mały ZUS+ kryje się możliwość opłacania składek na dogodniejszych zasadach. Dotyczy to przedsiębiorców, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Ważny jest także dochód jako podstawa kalkulowania składek. Jak go wyliczyć? Przede wszystkim trzeba ustalić przeciętny miesięczny dochód z działalności gospodarczej w poprzednim roku. W tym celu należy podzielić roczny dochód z działalności gospodarczej przez liczbę dni jej prowadzenia, a uzyskany wynik pomnożyć przez 30. Następnie przeciętny miesięczny dochód należy pomnożyć przez współczynnik 0,5.
Jeśli tak ustalona podstawa wymiaru byłaby niższa niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku, to składkę należy obliczyć od tej właśnie kwoty. Jeśli natomiast przekroczyłaby 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia ustalonego na dany rok, skorzystanie z ulgi przestaje być opłacalne i składki są obliczane od zadeklarowanej kwoty.
Już w ubiegłym roku wielu przedsiębiorców wyczerpywało swój trzyletni okres korzystania z preferencji. A w następnych latach uprawnienia mieli tracić ci, którzy weszli do ulgi odpowiednio później. Dlatego rzecznik małych i średnich przedsiębiorców apelował o zniesienie zapisu ograniczającego (do trzech lat) korzystanie z prawa do tej ulgi. Jak argumentował, w przeciwnym razie odbije się to negatywnie na biznesie w naszym kraju, szczególnie na małych firmach.
Czytaj więcej:
Co prawda ograniczenia czasowego nie wyeliminowano ( trwają nad tym prace w Sejmie), ale wydłużono o rok możliwość korzystania z preferencji. Będzie to dotyczyło przedsiębiorców, którzy przynajmniej w jednym miesiącu w 2023 r. korzystali z małego ZUS+.
Jak tłumaczy Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS, jeśli komuś ulga wyczerpała się np. na początku roku, ma czas na ponowne zgłoszenie się do niej do 31 grudnia 2023 r.
– We wniosku przedsiębiorca może wskazać miesiąc powrotu, jednak nie wcześniej niż od początku następnego miesiąca w stosunku do daty dokonania zgłoszenia – wyjaśnia.
Jeśli zatem płatnik złoży odpowiednie dokumenty (ZUS ZUA/ZUS ZZA) w sierpniu 2023 r., to zostanie objęty przedłużeniem ulgi od 1 września 2023 r.
Rząd szacuje, że z przedłużonego małego ZUS+ w tym roku skorzysta 66,4 tys. przedsiębiorców, w 2024 r. 142,3 tys., a w 2025 r. 104,9 tys.
Podstawa prawna: ustawa o świadczeniu wspierającym (DzU z 2023 r., poz. 1429).