Aktualizacja: 08.11.2024 12:24 Publikacja: 01.08.2023 07:19
Foto: Adobe Stock
Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który zwrócił się do ZUS z wnioskiem o interpretację przepisów.
Chciał wiedzieć, czy gdy pracownik sam zgłosi się do pracodawcy z prośbą o skierowanie go na badania z powodu pogorszenia się wzroku (przed upływem wyznaczonego przez lekarza terminu kolejnych profilaktycznych testów), a w efekcie medyk wskaże na konieczność stosowania lub wymiany okularów, to czy refundacja poniesionych przez firmę kosztów z tego tytułu będzie wliczać się do podstawy wymiaru składek. ZUS uznał, że tak. W uzasadnieniu powołał się na § 2 ust. 1 pkt rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej (DzU z 2017 r., poz. 1949). Zgodnie z tym przepisem podstawą wymiaru składek nie są m.in. wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy ani wypłacane za nie ekwiwalenty.
Korzyść polegająca na oddaniu pracownikom w użytkowanie rowerów elektrycznych podlega wliczaniu do podstawy wymiaru składek.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Od 1 listopada, przez trzy doby, przedsiębiorcy złożyli 48,2 tys. wniosków o wakacje składkowe - wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Osoby prowadzące firmę przez miesiąc w roku nie będą płacić składek do ZUS. Wniosek o ulgę mogą w tym roku złożyć jednak tylko w listopadzie.
Przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność między 2 kwietnia, a 1 maja 2024 r. i korzystają z ulgi na start mogą załapać się na wakacje składowe. Muszą tylko zrezygnować z tej ulgi przed 1 listopada 2024 r.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Przy obliczaniu podstawy wymiaru składki zdrowotnej przedsiębiorca nie będzie wykazywał przychodów i kosztów ze sprzedaży środków trwałych.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Ustawa o rynku pracy powstała w 2004 r. Od tego czasu sytuacja gospodarcza i demograficzna zmieniła się diametralnie. Poprzedni rząd walczył, ale reformy nie dowiózł. Nowy rząd też podjął rękawicę. Kontynuuje pomysły poprzedników czy zmienia kurs?
Nie wszędzie działają procedury zgłoszeń naruszenia prawa. Sygnalizowane są problemy pracownicze.
Wojna Putina powoduje coraz większe braki na rosyjskim rynku pracy. Dziura sięga ponad 5 milionów wakatów. Kreml zwróciła się do władz Zimbabwe o wysłanie pracowników budowlanych ze względu na brak rąk do pracy w Rosji. Rosyjskie firmy sięgają po robotników z Kenii, Zambii czy Kamerunu.
W ostatnim czasie rynek pracy dynamicznie ewoluuje, a przewaga sił w relacji pracownik - pracodawca potrafi zmienić się z dnia na dzień. W takiej rzeczywistości szczególnie ważna jest znajomość przepisów regulujących możliwości obciążenia pracowników dodatkowymi zadaniami.
Niemiecka gospodarka jest na ostrym zakręcie, co więcej politycy nie mają pomysłu jak zmienić tę sytuację. Przyczyny kłopotów to oprócz na przykład cen energii także demografia.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ważnej zmianie dotyczącej PUE ZUS. Zmiana dotyczy logowania za pomocą bankowości elektronicznej. Kogo obejmie wyłączenie usługi? Z jakich pozostałych metod logowania będzie można korzystać?
Trudniej ignorować to, co namacalne, niż to, czego nie widać. Może dlatego wielu szefów zapomina, że ich rola nie kończy się na zadbaniu o zdrowie fizyczne pracowników.
Zatrudnianie żołnierzy pełniących służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej i aktywnej rezerwy będzie od 12 listopada 2024 r. wiązało się dla pracodawcy z profitami w podatkach i lepszą sytuacją w przetargach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas