Aktualizacja: 05.02.2016 01:00 Publikacja: 05.02.2016 06:00
Foto: www.sxc.hu
Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2015 r., poz. 121, tekst jedn.), która w art. 1 pkt 3 wprowadziła, zdawać by się mogło, nieznaczącą zmianę polegającą na wykreśleniu z dotychczasowej treści przepisu art. 30 ustawy o syst. ubezp. społ. wyłączenia art. 29 ustawy, weszła w życie 1 grudnia 2015 r.
Doniosłość tej regulacji powinna być oceniana nie tylko na płaszczyźnie ubezpieczeń społecznych, ale też w kontekście sytuacji wykonawców biorących udział w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego zgodnie z przepisami ustawy – Prawo zamówień publicznych, a konkretnie normą art. 24 ust. 1 pkt 3 p.z.p., zgodnie z którą w przypadku zalegania z uiszczaniem przez wykonawców składek na ubezpieczenia społeczne, podlegają oni wykluczeniu z postępowania. Jedyną możliwością „utrzymania się" w postępowaniu jest uzyskanie przez wykonawcę zwolnienia, odroczenia, bądź rozłożenia na raty zaległych płatności lub wstrzymania w całości wykonania decyzji właściwego organu. To implikuje, iż jedną z metod pozyskania zamówienia jest uzyskanie przez wykonawcę rozłożenia na raty zaległych płatności – tzw. układu ratalnego.
Podatnicy, którzy skorzystali z tzw. wakacji składkowych w grudniu 2024 roku muszą rozliczyć otrzymaną ulgę do 20 stycznia.
Porozumienie zawarte przez spółkę z osobami prowadzącymi działalność nierejestrowaną wywołuje obowiązek ubezpieczeniowy.
Nie będzie oskładkowania umów zleceń w formie, w której była ona zapisana w Krajowym Planie Odbudowy - taką informację przekazał wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Jan Szyszko.
W weekend Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał 23 tys. decyzji odmawiających przyznania wakacji składkowych. Zakład uspokaja jednak, że niektóre odmowy mogą mieć źródło w algorytmie systemu i zapewnia, że jako takie zostaną rozstrzygnięte na korzyść przedsiębiorców.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Z uwagi na fakt, iż wypłata ekwiwalentu pieniężnego lub ryczałtu za pracę zdalną nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o PIT, nie musi zostać też wliczona do podstawy wymiaru składek.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
• Czas na PIT-11. Dwa ważne terminy dla pracodawców • Sąd o podatkowych skutkach sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej wcześniej firmie • Mocne trunki na firmowej imprezie. Fiskus ma swoje zdanie • Małe firmy mogą już starać się o nowe zwolnienie z VAT • Czy są chętni na kasowy PIT? • Przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Jak to zrobić?Przykra wiadomość z ZUS dla przedsiębiorców. Nie wszystko jednak stracone • Działalność nierejestrowana bez składek? Jest interpretacja ZUS • Rząd wycofuje się oskładkowania zleceń • Biznes czuje się oszukany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej • Ważne terminy na ten tydzień
Przypominamy kadrze zarządzającej, że jednym z warunków mówienia o przestępstwie w ogóle jest niezgodność zachowania sprawcy ze społecznie wypracowanymi regułami ostrożności - piszą adwokaci Konrad Burdziak i Piotr Regulski.
Głównym celem działalności gospodarczej jest osiąganie maksymalnych korzyści finansowych. Jednak każdy biznes funkcjonuje w określonym kontekście społecznym, nie działa w izolacji.
Odsetki stanowią nieodłączny element obrotu gospodarczego i podlegają regulacjom prawnym. Skala opóźnień w płatnościach oraz ich konsekwencje w zakresie odsetek mogą dla dłużników stać się istotnym obciążeniem finansowym, z którym nie będą w stanie sobie poradzić. Z kolei dla wierzycieli mogą one stanowić znaczące źródło przychodu.
Przedsiębiorcy nie muszą już uwzględniać przychodów ze sprzedaży środków trwałych przy obliczaniu składki zdrowotnej. Ci, którzy są na skali albo liniowym PIT i mają małe dochody lub straty, zapłacą niższą składkę minimalną. Takie są w 2025 r. zmiany w rozliczeniach firmowej składki zdrowotnej.
Podatnicy, którzy skorzystali z tzw. wakacji składkowych w grudniu 2024 roku muszą rozliczyć otrzymaną ulgę do 20 stycznia.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował "Prognozę wpływów i wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2025–2029". Wynika z niej, że FUS jest stabilny, ale wykazuje tendencje deficytowe. To zaś oznacza konieczność dalszego zasilania go m.in. dotacją z budżetu państwa.
Porozumienie zawarte przez spółkę z osobami prowadzącymi działalność nierejestrowaną wywołuje obowiązek ubezpieczeniowy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas