Niski zasiłek macierzyński z podwójną ulgą

Rodzice, którzy nabyli prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości niższej niż 1000 zł netto, od stycznia dostaną nieopodatkowane wyrównanie do tej kwoty. Przedsiębiorcom przysługuje ponadto zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej w czasie pobierania zasiłku.

Publikacja: 02.02.2016 01:00

Niski zasiłek macierzyński z podwójną ulgą

Foto: 123RF

Od 1 stycznia br. ciężarna, która nie jest ubezpieczona z żadnego tytułu, może liczyć na pomoc państwa. Przez okres, w jakim pracownikom przysługuje urlop macierzyński i rodzicielski, tj. od 52 do 71 tygodni (w zależności od liczby urodzonych dzieci), ma prawo do świadczenia rodzicielskiego. Jego miesięczna wysokość to 1000 zł. To kwota nie podlegająca opodatkowaniu.

Ustawa, która wprowadziła to świadczenie – z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (DzU, poz. 1217), znowelizowała również ustawę z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Powodem było to, żeby rodzice objęci ubezpieczeniami i opłacający składki nie byli w gorszej sytuacji od osób nieubezpieczonych. Zmiana ta przewiduje prawo do wyrównania zasiłku macierzyńskiego, po odliczeniu zaliczki na podatek, do kwoty świadczenia rodzicielskiego (art. 31 ust. 3a ustawy zasiłkowej). Wypłata tego podwyższenia to obowiązek płatnika zasiłku macierzyńskiego – czyli pracodawcy, zleceniodawcy czy ZUS.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
ZUS
Karty lunchowe bez ZUS? Jakie warunki trzeba spełnić
ZUS
Minister Agnieszka Majewska: W sprawie składki nie składam broni
ZUS
ZUS wydał decyzję w sprawie oskładkowania świadczeń urlopowych
ZUS
W tych sytuacjach nie zabiorą ci zasiłku chorobowego. Nowa propozycja rządu
ZUS
Miejsce zamieszkania w Chinach, a składki w Polsce
Reklama
Reklama