Od stycznia 2016 r. zmiany w oskładkowaniu umów zleceń

Żaden zleceniodawca nie będzie mógł od stycznia 2016 r. czuć się zwolniony z konieczności zgłoszenia wykonawcy do ubezpieczeń społecznych do czasu, aż ten przedłoży mu odpowiedni dokument o wysokości przychodu z innych tytułów. To oznacza niekończące się korekty.

Publikacja: 24.12.2015 07:00

Foto: 123RF

Z początkiem roku wchodzą w życie zmiany w oskładkowaniu umów-zleceń. Trudne do zastosowania przepisy przysporzą kłopotów płatnikom i ubezpieczonym, a niewykluczone, że również pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą mieli ręce pełne pracy.

W obecnym stanie prawnym w przypadku, gdy ubezpieczony wykonuje równolegle kilka umów-zleceń, podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z jednej umowy – pierwszej lub wybranej przez niego – bez względu na wysokość osiąganego przychodu. Ta zasada diametralnie zmieni się już od stycznia za sprawą wejścia w życie zmian w przepisach dotyczących zbiegu tytułów do ubezpieczenia.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
ZUS
Karty lunchowe bez ZUS? Jakie warunki trzeba spełnić
ZUS
Minister Agnieszka Majewska: W sprawie składki nie składam broni
ZUS
ZUS wydał decyzję w sprawie oskładkowania świadczeń urlopowych
ZUS
W tych sytuacjach nie zabiorą ci zasiłku chorobowego. Nowa propozycja rządu
ZUS
Miejsce zamieszkania w Chinach, a składki w Polsce
Reklama
Reklama