Logowanie do ZUS po nowemu. Urząd unowocześnia swoją stronę od sierpnia

Prostsza nawigacja, bardziej intuicyjny interfejs oraz dostosowanie do wymogu różnych grup, w tym osób ze szczególnymi potrzebami - to główne cele gruntownych zmian w PUE ZUS. W pierwszej kolejności zmieni się sposób logowania do systemu.

Publikacja: 29.07.2024 14:33

Logowanie do ZUS po nowemu. Urząd unowocześnia swoją stronę od sierpnia

Foto: Adobe Stock

Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń społecznych to pierwszy w Polsce e-Urząd. Została uruchomiona w 2012 r. i choć była od tego czasu wciąż rozwijana, to wygląd ekranów interfejsu oraz logika działania platformy nie zmieniły się przez 12 lat. Dlatego ZUS uznał, że PUE wymaga gruntownych zmian. Już na początku sierpnia wdrożone zostaną pierwsze zmiany, dotyczące sposobu logowania do systemu.

Hasło będzie musiało składać się z co najmniej 12 znaków — system sam poprosi o jego zmianę po zalogowaniu. Dodatkowo użytkownik otrzyma kod weryfikacyjny SMSem lub mailem (zależy, jaki sposób odzyskiwania dostępu do konta wybrał). Po zalogowaniu będzie można wybrać, z którego konta chcemy korzystać: indywidualnego (z podziałem na rolę ogólną, świadczeniobiorcy i ubezpieczonego), przedsiębiorcy (płatnika), lub pełnomocnika. W pierwszej turze zmian, prócz tych dotyczących logowania, znajdą się m.in.: nowa polityka cookies oraz możliwość tłumaczenia elementów platformy na angielski i ukraiński.

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
ZUS
Sejm uchwalił: firmy z terenów dotkniętych powodzią nie zapłacą ZUS
ZUS
ZUS tropi nadużycia z wykorzystaniem specjalnych algorytmów i AI
ZUS
Reforma składki zdrowotnej krytykowana w Sejmie. Jest decyzja
ZUS
Gigantyczna podwyżka składki zdrowotnej zamiast obiecanej obniżki. Kto straci?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
ZUS
Wakacje składkowe w pytaniach i odpowiedziach. Coraz mniej czasu na wniosek