Aktualizacja: 30.11.2015 07:15 Publikacja: 30.11.2015 07:15
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
Rz: W ostatnim czasie przyjęliśmy kilka osób, w tym na umowy-zlecenia, i obecnie mamy 22 zatrudnionych. Czy to oznacza, że mam zacząć rozliczać za nich nie tylko składki, ale także należne im zasiłki i inne świadczenia z ubezpieczeń społecznych?
Krystyna Padzik: Wszystko zależy od tego, czy osoby zatrudnione na podstawie umów-zleceń są zgłoszone do ubezpieczenia chorobowego. Zgodnie z art. 61 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przedsiębiorca, który w dniu 30 listopada ma zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego ponad 20 osób, czyli 21 i więcej, ma obowiązek wypłacać i rozliczać za nich świadczenia z ubezpieczenia społecznego. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku zleceniobiorców ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne, więc do limitu określonego w ustawie wliczają się tylko te osoby, które zostały zgłoszone do tego ubezpieczenia. Co ważne, w przypadku osób zatrudnionych na etacie do limitu wlicza się wszystkie osoby zgłoszone do ubezpieczenia chorobowego bez względu na wymiar czasu ich pracy. Zatrudniony na pół etatu liczy się tak samo jak pracujący w pełnym wymiarze.
W ramach deregulacji eksperci proponują, aby ZUS przejął obowiązki związane z rozliczaniem składek przez płatnik...
Wykonywanie pracy przez pracownika w różnych miejscowościach, do czego zobowiązuje go umowa o pracę, nie stanowi...
Większość przedsiębiorców zapłaci w 2026 r. mniejszą składkę zdrowotną niż w 2025 r. Tak wynika z przyjętej prze...
Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym do 20 maja muszą...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Ubezpieczenie w KRUS nie wlicza się do okresu prowadzenia działalności, od którego zależy prawo do małego ZUS Plus.
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas