Aktualizacja: 25.06.2015 02:00 Publikacja: 25.06.2015 02:00
Krzysztof Gąsior
Foto: materiały prasowe
Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych zawiera ogromną liczbę odwołań, zarówno wewnętrznych, jak i kierujących do innych aktów prawnych. To zupełnie naturalne. Na próżno w niej szukać np. definicji umowy-zlecenia, stosunku pracy czy właśnie przychodu. Często nie można rozstrzygnąć o obowiązku opłacenia składek czy ich wysokości bez sięgania do innych aktów prawnych, gdzie znajduje się definicja tych pojęć. Z tego względu podejście prezentowane przez Sąd Najwyższy w ostatnich orzeczeniach należy uznać za bardzo pożądane. Przy ocenie danego stanu faktycznego i wynikającego z niego ewentualnego obowiązku zapłacenia składek ZUS nie może odstąpić od wydania wiążącej interpretacji, powołując się na konieczność wykładni przepisów innej gałęzi prawa. Jeżeli mają one wpływ na obowiązki składkowe przedsiębiorcy, to stają się tym samym częścią prawa ubezpieczeń społecznych. Przykładowo, gdy przedsiębiorca będzie chciał dowiedzieć się od Zakładu, czy ma oskładkować wartość ciepłych napojów (kawy i herbaty), do których pracownicy mają swobodny dostęp, ZUS nie może odmówić wydania interpretacji, twierdząc, że to organy podatkowe najpierw muszą zadecydować, czy taki dodatkowy benefit stanowi przychód pracownika w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
W ramach deregulacji eksperci proponują, aby ZUS przejął obowiązki związane z rozliczaniem składek przez płatnik...
Wykonywanie pracy przez pracownika w różnych miejscowościach, do czego zobowiązuje go umowa o pracę, nie stanowi...
Większość przedsiębiorców zapłaci w 2026 r. mniejszą składkę zdrowotną niż w 2025 r. Tak wynika z przyjętej prze...
Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym do 20 maja muszą...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Ubezpieczenie w KRUS nie wlicza się do okresu prowadzenia działalności, od którego zależy prawo do małego ZUS Plus.
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas