Nie.
Osobom prowadzącym pozarolniczą działalność zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługuje w razie posiadania w dniu wypadku zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne na kwotę przekraczającą 6,60 zł. Prawo do zasiłku chorobowego przedawnia się, jeżeli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu sześciu miesięcy od dnia wypadku. Zasady te wynikają wprost z ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy ?i chorób zawodowych.
ZUS w komentarzu do wspomnianej ustawy zamieszczonym na jego stronie internetowej wyjaśnił, że zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługuje do czasu spłaty całości zadłużenia. Jeżeli spłata całości zadłużenia nastąpi w ciągu sześciu miesięcy od dnia wypadku, to przedsiębiorcy przysługuje zasiłek za cały okres orzeczonej niezdolności do pracy z tego tytułu. Natomiast w przypadku spłaty całego długu po upływie sześciu miesięcy od dnia wypadku świadczenie przysługuje od dnia spłaty całości zadłużenia, a prawo do niego za okres przed tą datą ulega przedawnieniu.
W analizowanej sytuacji bezsprzeczne jest, że przedsiębiorca w dniu wypadku przy prowadzeniu działalności gospodarczej posiadał zaległości składkowe. Jak postanowił bowiem Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z 3 listopada 2011 r. (III AUz 8/14, Biul.SAKa 2014/1/35), zawarcie przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą układu ratalnego z ZUS i spłata – zgodnie z jego postanowieniami – należności z tytułu składek nie dają podstaw do przyjęcia, że zadłużenie z tego tytułu nie istniało w dniu wypadku. W konsekwencji oznacza to, że nie przysługują tzw. świadczenia wypadkowe, m.in. zasiłek chorobowy. Ubezpieczony przedsiębiorca może ubiegać się o to świadczenie dopiero po spłacie całości zadłużenia. ZUS wypłaca je wówczas w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do ustalenia prawa do świadczenia, nie później jednak niż w ciągu 60 dni od spłaty całości zadłużenia.
podstawa prawna: art. 6 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm.)