Od 20 miesięcy prowadzę działalność gospodarczą. Opłacam za siebie składki na ubezpieczenia społeczne od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Z uwagi na sezonowy brak zamówień zamierzam na pół roku zawiesić prowadzenie działalności. Czy jeśli ją wznowię, będę musiał opłacać składki od wyższej podstawy? – pyta czytelnik.
Tak. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą spełniająca warunki określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych może w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia jej wykonywania opłacać składki od zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2014 roku – 504 zł). Zgłoszenie przez przedsiębiorę zawieszenia wykonywania działalności nie przerywa biegu tego terminu. Jeśli zatem po półrocznym okresie prowadzenie działalności zostanie wznowione, trzeba będzie opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od wyższej podstawy. Stanowi ją zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek (w 2014 roku wynosi 2247,60 zł). Konieczne będzie także złożenie zgłoszenia do ubezpieczeń na druku ZUS ZUA z nowym kodem.
podstawa prawna: art. 18 a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1442 ze zm.)
podstawa prawna: art. 14a ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 672 ze zm.)