3 marca wypłaciliśmy trzynastki za 2013 r. Od 10 marca do chwili obecnej pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. Ma prawo do wynagrodzenia chorobowego. Do podstawy świadczenia przyjęliśmy wynagrodzenie ?od marca 2013 r. do lutego 2014 r. Czy do podstawy wliczyć trzynastkę wypłaconą w 2013 r. za 2012 r.?

Nie.

Wszystkie składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy roczne – w tym premie, nagrody, uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłków (a także wynagrodzenia chorobowego) w wysokości 1/12 kwoty wypłaconej za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Chyba że podwładny przyszedł do firmy w trakcie roku poprzedzającego chorobę – wtedy premię trzeba uwzględnić proporcjonalnie do liczby pełnych kalendarzowych miesięcy zatrudnienia w roku poprzednim. Tak stanowi art. 42 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159).

Oznacza to, że do podstawy wynagrodzenia chorobowego (liczonego tak samo jak podstawa zasiłku chorobowego) przyjąć trzeba ostatnio wypłaconą trzynastkę. Ponieważ pracownik najpierw otrzymał roczne wynagrodzenie ?za 2013 r., a dopiero później zachorował, to w podstawie zasiłkowej trzeba uwzględnić właśnie to świadczenie.

Inaczej byłoby, gdyby podwładny otrzymał dodatkowe wynagrodzenie roczne już po wypłacie wynagrodzenia chorobowego. Jeśli bowiem do czasu sporządzenia listy wypłat zasiłków należny za poprzedni rok składnik nie zostanie wypłacony, ale przysługuje pracownikowi, w podstawie uwzględnia się trzynastkę wypłaconą za poprzedni rok (w tym przypadku byłaby to należność za 2012 r.). Wypłata premii po ustaleniu podstawy wymiaru zasiłku nie powoduje w takim przypadku konieczności przeliczenia podstawy wymiaru świadczenia.

Gdyby zaś pracownik w poprzednim roku nie dostał trzynastki, to podstawę wymiaru zasiłku należałoby ustalić bez niej. Ale wtedy po otrzymaniu tego świadczenia za 2013 r. pracodawca musiałby przeliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, doliczając do niej 1/12 tej nagrody, i wyrównać wysokość świadczenia.