Pracownica złożyła wniosek o urlop macierzyński przed porodem. Czy mamy jej wypłacić 80-proc. czy 100-proc. zasiłek?

Wszystko zależy od tego, czy deklarując chęć wybrania przedporodowej części zasiłku (maksymalnie 6 tygodni), pracownica złożyła wniosek o urlop w trybie art. 1791 k.p. Jeśli zwróciła się o udzielenie tylko 6 tygodni urlopu macierzyńskiego, to pracodawca powinien wypłacić jej 100-proc. świadczenie. Ale jeżeli zadeklarowała, że bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego skorzysta jeszcze z pełnego wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego (6 tygodni) i rodzicielskiego (26 tygodni), to szef ma podstawę do tego, aby od samego początku przelewać na konto podwładnej zasiłek w wysokości 80 proc. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taka deklaracja znalazła się już we wniosku o udzielenie przedporodowej części urlopu macierzyńskiego, ponieważ nie ma jego sformalizowanego wzoru. Kodeks pracy wymaga jedynie, aby oświadczenie woli w tej sprawie zostało złożone na piśmie.

Pracownik 2 lutego ukończył 50 lat. Na zwolnieniu jest od 27 stycznia do 7 lutego. Czy za czas choroby, przypadający po jego urodzinach – czyli od 2 do 7 lutego – możemy już wypłacić mu zasiłek chorobowy, skoro w styczniu pracownika nie było w pracy przez dwa tygodnie?

Nie.

Zgodnie z art. 92 k.p. chory pracownik w danym roku kalendarzowym ma prawo do 33 dni płatnego zwolnienia finansowanego ze środków pracodawcy, a od 34. dnia niedyspozycji zdrowotnej przysługuje mu zasiłek chorobowy finansowany z budżetu państwa. Rzeczywiście osoby w wieku 50+ mają prawo do wynagrodzenia chorobowego sponsorowanego przez firmę tylko przez 14 dni w roku, a od 15. dnia absencji zdrowotnej przysługuje im zasiłek chorobowy. Ta zasada działa jednak dopiero po roku, w którym podwładny świętował swoje 50. urodziny. A to oznacza, że pracownikowi, który w 2014 r. ukończy 50 lat (niezależnie, czy będzie to 1 stycznia czy 31 grudnia), szef zapłaci za mniej dni choroby dopiero w 2015 r.

Pracownik poinformował, że musi zostać w domu, ponieważ zachorowała niania opiekująca się jego dzieckiem. Czy ta informacja wystarczy, aby wypłacić mu zasiłek opiekuńczy? ?Czy możemy żądać od pracownika przedstawienia do wglądu umowy zawartej z opiekunką?

Nie.

Pracodawca nie może żądać od podwładnego okazania takiego dokumentu. Nie zezwalają mu na to przepisy. Poza oświadczeniem w sprawie choroby opiekunki, szef może żądać wyłącznie dokumentu poświadczającego okres jej niezdolności do pracy, tj. kopii zwolnienia lekarskiego wydanego na druku ZUS ZLA albo kopii zaświadczenia wydanego przez lekarza na zwykłym blankiecie, potwierdzonego za zgodność z oryginałem. ?To pisemne podanie wraz z zaświadczeniem lekarza stanowi wystarczającą podstawę do wypłaty zasiłku opiekuńczego. ?Pracodawca, który wypłaca zasiłek opiekuńczy, ma prawo kontrolować ubezpieczonego w miejscu jego zamieszkania ?i np. sprawdzić, czy rzeczywiście sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem w deklarowanym okresie. Jeśli okaże się, że pracownik nie zajmuje się dzieckiem, odmawia mu wypłaty świadczenia.

Pracownica przyniosła dwa zwolnienia lekarskie na zazębiające się terminy. Jedno wystawił internista (27–31 stycznia), a drugie ginekolog (29 stycznia–12 lutego). Na drugim zaświadczeniu jest kod B. Czy wynagrodzenie chorobowe w 100 proc. musimy zapłacić już od 29 stycznia, czy od 1 lutego – czyli po zakończeniu wypłaty ?z tytułu pierwszej niedyspozycji zdrowotnej?

Wyższą stawkę należy płacić od pierwszego dnia drugiego zwolnienia lekarskiego potwierdzającego prawo do 100 proc. świadczenia z tytułu ciąży pracownicy. Nawet gdyby pracownica dostarczyła jedno zwolnienie, a w trakcie choroby przyniosła zaświadczenie potwierdzające ciążę ?od początku niedyspozycji stwierdzonej w L4, i tak miałaby prawo do pełnego, 100-proc. świadczenia. Gdyby szef wypłacił jej 80 proc. wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku za czas niezdolności do pracy przed przedłożeniem zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego stan ciąży, musiałby wyrównać jej wysokość świadczenia do 100 proc. podstawy wymiaru od momentu stwierdzenia ciąży potwierdzonej przez lekarza na zaświadczeniu.