Chodzi o Nowy Portal Informacyjny, który działa od 14 czerwca 2012 r. Mogą z niego korzystać zarówno ubezpieczeni, płatnicy składek, jak i świadczeniobiorcy. Na razie NPI ma zakres informacyjny – umożliwia oglądanie swoich danych zapisanych na kontach w ZUS. Szerszy zakres funkcjonalności, w postaci e-płatnika, mają do dyspozycji niewielkie firmy. Już w lipcu mają się jednak pojawić nowe możliwości – składanie drogą elektroniczną różnych pism i otrzymywanie odpowiedzi z ZUS.

NPI jest elementem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), która ma zapewnić użytkownikom dostęp do usług świadczonych przez ZUS drogą elektroniczną w trybie 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. NPI jest również elektroniczną skrzynką podawczą ZUS.

Portal jest dostępny pod adresem pue.zus.pl. Wymaga przeglądarki internetowej Internet Explorer 8+ lub Firefox 6+ albo Chrome 8+, z zainstalowaną wtyczką Adobe FlashPlayer w wersji min. 10.2 oraz środowiskiem Java 1.6.

Po co korzystać z NPI

Dostęp do NPI przyda się ubezpieczonemu, aby sprawdzić, czy pracodawca na bieżąco składa za niego dokumenty rozliczeniowe i jaką podstawę wymiaru składek w nich wykazuje. Ci, którzy należą do otwartych funduszy emerytalnych (OFE), mogą natomiast zobaczyć, kiedy i w jakiej wysokości ZUS przekazuje za nich składki do OFE. Po zmianie pracy ubezpieczony może natomiast skontrolować, czy nowy szef prawidłowo zgłosił go w ZUS.

W NPI można też sprawdzić, czy i do którego oddziału NFZ zgłoszona jest dana osoba i czy zgłosiła do niego swoich członków rodziny. Gdyby wydruki z tego systemu były dowodem ubezpieczenia uznawanym przez placówki służby zdrowia, rozwiązałby się problem potwierdzania uprawnień do  świadczeń zdrowotnych.

Oprócz danych bieżących (za ostatnie 12 miesięcy) można sprawdzić cały swój przebieg ubezpieczeń – od 1 stycznia 1999 r. Trzeba tylko zamówić dane historyczne i poczekać kilka dni na ich pojawienie się na koncie.Mając sprawę do załatwienia w ZUS, przez portal można zamówić wizytę na konkretny dzień i godzinę, co pozwoli uniknąć kolejek.

Wystarczy się zalogować

Jeśli spełnią się zapowiedzi stopniowego rozszerzania zakresu usług, to w lipcu ubezpieczeni będą mogli za pośrednictwem NPI składać do ZUS wnioski o wydanie m.in.: zaświadczenia o zgłoszeniu do ubezpieczeń, decyzji z zakresu ubezpieczeń społecznych, zaświadczeń w przypadku wykonywania pracy za granicą dotyczących właściwego ustawodawstwa itp.

Drogą elektroniczną uda się też złożyć wniosek o ustalenie prawa i wypłatę wszystkich rodzajów zasiłków z ubezpieczeń społecznych. Z wirtualnej formy będzie też mógł skorzystać płatnik wystawiając zaświadczenie niezbędne do ustalenia prawa do zasiłku, a także lekarz przy wydaniu zaświadczenia oraz ubezpieczeni, by złożyć niezbędne oświadczenia. Elektronicznie będzie też można składać wnioski o świadczenia emerytalno-rentowe.

Jednak załączniki, które będą dostępne tylko w formie papierowej (np. świadectwo pracy), i tak trzeba będzie zanieść osobiście albo wysłać zwykłą pocztą. Dla podpisania wniosku konieczny jest albo płatny bezpieczny podpis elektroniczny, weryfikowany certyfikatem kwalifikowanym, albo bezpłatny profil zaufany ePUAP. Obie formy podpisywania dokumentów zrównane są z podpisem własnoręcznym. Warto więc, zakładając profil PUE w ZUS, założyć równocześnie profil zaufany ePUAP. Jest to możliwe w każdej placówce ZUS.