Dokumentem, na podstawie którego płatnik zasiłku chorobowego ustala prawo i wypłaca go ubezpieczonemu, bez względu na tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu (pracownik, przedsiębiorca), jest zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby (formularz ZUS ZLA).

Prawidłowo wystawione zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy wystawione na druku ZUS ZLA zgodnie art. 53 ust. 1 i art. 55 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.) stanowi podstawę przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby, z tytułu pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej oraz zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny.

Zobacz także Vademecum

Druki ZUS - rozliczenia i korekty

Zaświadczenie lekarskie mogą wystawiać upoważnieni przez ZUS: lekarz, lekarz dentysta, starszy felczer lub felczer na formularzu zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy. Robią to według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do

rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 65, poz. 741 ze zm.)

.

Dwie kopie

ZUS ZLA  wystawia się  z dwiema kopiami, wtedy:

Formy duplikatu

Jeżeli wnioskodawca zgubi wystawione zwolnienie, lekarz, który je wydał – na wniosek ubezpieczonego – może sporządzić:

Pracownik powinien więc zgłosić się do medyka, który wydał zagubione zaświadczenie, aby ten sporządził wypis z jego kopii lub wydał jego kserokopię, poświadczoną przez siebie. Kserokopia nie może zawierać numeru statystycznego choroby, będącej przyczyną niezdolności do pracy. Jest on bowiem objęty tajemnicą i nie wolno go podawać do wiadomości płatnika składek. W związku z ochroną danych osobowych pierwsza kopia formularza ZUS ZLA, którą płatnik zasiłku chorobowego otrzymuje do jego wypłaty, nie zawiera oznaczenia jednostki chorobowej.

Pracownik przedłożył w zakładzie ZUS ZLA niezbędne do wypłaty zasiłku chorobowego. Choć zostało one zagubione z winy pracodawcy, to pracownik osobiście musi zgłosić się do lekarza o wystawienie wypisu lub kserokopii zaświadczenia. Taką czynność lekarz może wykonać tylko na wniosek ubezpieczonego. Posiadana przez firmę kserokopia ZUS ZLA, którą podwładny sporządził dla siebie, w żadnym razie nie stanowi podstawy wypłaty zasiłku chorobowego. Jedynie lekarz z kopii przechowywanego u siebie zaświadczenia ma prawo wykonać kserokopię. Pracodawca i ZUS powinni ją uznać, jeśli jest wykonana czytelnie, a dodatkowo została opatrzona podpisem i pieczątką lekarza.

Gdyby jednak nie udało się zrobić czytelnej kserokopii, lekarz sporządza wypis z posiadanej kopii zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy, a ubezpieczony dostarcza go pracodawcy.

Co w druku ZUS ZLA

W ZUS ZLA oprócz okresu, na jaki ubezpieczony powinien powstrzymać się od pracy z powodu choroby, podawane są informacje o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłku chorobowego lub jego wysokość. Używa się do tego odpowiednich kodów literowych. Kody literowe wpisuje się na oryginale i kopiach zwolnienia, a numery statystyczne choroby jedynie na oryginale i drugiej kopii, czyli tej pozostającej u lekarza.