Tak wynika z najnowszych wyjaśnień rzecznika prasowego ZUS. Zamieszanie wywołał art. 9 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Do 28 lutego 2009 r. przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność gospodarczą, a jednocześnie zawarli umowy o pracę nakładczą mogli wybrać tytuł do ubezpieczenia. W praktyce często decydowali się na opłacanie składek z tytułu umowy o pracę nakładczą. Tym samym rezygnowali z opłacania składek z działalności gospodarczej.
Od 1 marca 2009 r. w związku z wprowadzeniem do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ust. 2b do art. 9 takie osoby mogą wybrać tytuł do objęcia ubezpieczeniem, o ile spełnią określony warunek. Jaki? Z tytułu umowy o pracę nakładczą podstawa wymiaru składek wynosić musi przynajmniej 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego lub 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Wszystko zależy od tego jaka jest wysokość obowiązującej daną osobę najniższej podstawy wymiaru składek z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.
I tym razem z opłacania składek jedynie z tytułu pracy chałupniczej skorzystało wiele osób prowadzących własny biznes.? Nierzadko kontrole i postępowania wyjaśniające ZUS wykazywały, że umowa o pracę nakładczą była pozorna. A przez to nieważna, bo zawarta tylko po to, aby nie uiszczać składek z działalności gospodarczej. Jeśli umowa jest spisana w celu obejścia prawa, to nie ma mowy o prawie wyboru tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Wtedy zaś ustalany jest prawidłowy okres podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Dla osoby objętej kontrolą oznacza to konieczność zapłacenia zaległych składek z działalności gospodarczej wraz z odsetkami. - Takie postępowanie ZUS nie oznacza stosownia prawa wstecz - podkreśla Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS.?Praktyka ZUS w przypadku stwierdzenia nieważności umowy o pracę nakładczą jest zgodna z przepisami - dodaje rzecznik. Potwierdzają to wyroki sądowe (np. wyroki Sądu Najwyższego: z 17 kwietnia 2009 r., I UK 314/2008 i z 3 września 2010 r.,I UK 91/2010).
Jednocześnie ZUS przypomina, że istnieje możliwość wystąpienia o rozłożenie powstałych zaległości na raty. Zawarty z Zakładem układ ratalny ułatwi spłatę często wysokich zaległości i umożliwi bieżące regulowanie należnych składek.
Zobacz serwis: