Obniżenie od 1 czerwca 2011 r. refundacji dla prowadzących działalność gospodarczą to kolejny etap zmian przewidzianych w ustawie z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw.

W myśl zmienionego art. 25a refundacja składek do ZUS w pełnej wysokości będzie przysługiwała wyłącznie osobom z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Ci z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą liczyć na 60 proc. tej kwoty, a z lekkim – tylko na 30 proc.

Zdaniem ekspertów osoby, które dostaną teraz te niższe refundacje, będą rezygnowały z czasochłonnych i skomplikowanych rozliczeń z PFRON. Koszt obsługi dokumentacji nierzadko będzie przewyższał zyski z tej refundacji, która w przypadku osób z lekkim stopniem niepełnosprawności wyniesie teraz niecałe 200 zł miesięcznie.

– Ta zmiana bezpośrednio uderza w osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą – mówi Jan Zając, prezes zarządu Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Dotychczas wszyscy niepełnosprawni przedsiębiorcy mogli liczyć na refundację składek ZUS w pełnej wysokości, niezależnie od stopnia inwalidztwa.

Ze statystyk PFRON wynika, że pod koniec zeszłego roku z tej formy wsparcia korzystało prawie 27,5 tys. przedsiębiorców. Po nowelizacji ustawy, kiedy pierwszy etap zmian wszedł w życie 1 stycznia 2011 r., stopniowo zaczął maleć odsetek niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą. W marcu o refundacje z tego tytułu wystąpiło już o 6,5 tys. niepełnosprawnych mniej. Teraz, po obcięciu refundacji, liczba otrzymujących je przedsiębiorców z pewnością znowu zmaleje.

Także od 1 czerwca w ustawie znajdzie się nowy art. 20c, który wyraźnie rozstrzyga, że osobie niepełnosprawnej przysługują przywileje dopiero od dnia, od którego została ona wliczona do stanu zatrudnienia jako niepełnosprawna, czyli po przedstawieniu pracodawcy orzeczenia w tej sprawie.

Ten przepis ma przeciwdziałać sytuacjom, w których niepełnosprawny o swoich przywilejach przypominał sobie dopiero w momencie rozstania się z firmą. Pracodawca musiał wtedy zapłacić za nadgodziny czy ekwiwalent za zaległy dodatkowy urlop przysługujący osobie niepełnosprawnej.

Podstawa prawna: nowela z 29 października 2010 r. (DzU nr 226, poz. 1475)

Czytaj też:

Niższe refundacje od 1 czerwca

Zobacz więcej:

» Kadry i płace » ZUS » Składki ZUS » Niepełnosprawni » Refundacja składek dla rencistów

» Kadry i płace » Niepełnosprawny w firmie » Dofinansowanie wynagrodzeń