Odwołanie od decyzji ZUS – otrzymałeś decyzję i co dalej

Sprawy z zakresu prawa ubezpieczeń społecznych stanowią istotny odsetek spośród wszystkich spraw rozpatrywanych przez sądy powszechne. Sprawy z organem rentowym dotyczą najczęściej spraw związanych z różnego rodzaju świadczeniami jak prawo do emerytury, renty, o zasiłek chorobowy, opiekuńczy, wyrównawczy, świadczenie rehabilitacyjne, świadczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, itd. Żeby jednak sprawa związana z negatywną decyzją ZUS trafiła na wokandę konieczne jest wcześniejsze jej zaskarżenie.

Publikacja: 14.06.2020 00:01

Odwołanie od decyzji ZUS – otrzymałeś decyzję i co dalej

Foto: Adobe Stock

Co zatem zrobić w przypadku otrzymania negatywnej decyzji ZUS?

Niemal od każdej decyzji ZUS przysługuje odwołanie. Odwołania nie można wnieść jedynie od decyzji przyznającej świadczenie w drodze wyjątku oraz od decyzji odmawiającej przyznania takiego świadczenia, od decyzji w sprawach o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, co wynika wprost z zapisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Odwołanie do sądu przysługuje również w razie niewydania decyzji w terminie 2 miesięcy, licząc od dnia zgłoszenia wniosku o świadczenie lub inne roszczenia. Odwołanie do sądu z racji bezczynności ZUS nie przysługuje jednak, gdy na organie rentowym nie ciążyła powinność wydania decyzji (wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 3 lipca 2013 r., III AUa 7/13).

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ZUS
Był ubezpieczony w KRUS, założył firmę. Czy ma prawo do ulgi w składkach?
ZUS
Odszkodowanie uzupełniające z kodeksu cywilnego bez składek
ZUS
Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Kto zyska, kto straci?
ZUS
Apel do Andrzeja Dudy. Chodzi o ważną kwestię dla setek tysięcy małych firm
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
ZUS
Skorygowanie składki zdrowotnej konieczne przy zmianie opodatkowania