Kto może złożyć wniosek? Osoba, która z prowadzonej działalności gospodarczej w okresie urlopu wychowawczego lub współpracy przy prowadzonej działalności nie opłaciła składek na Fundusz Pracy (FP) za okres od 1 stycznia 1999 do 31 sierpnia 2009.
Pozwalają jej na to
Z przepisów tych wynika, że taka osoba może wnioskować o umorzenie składek na FP ze wskazanego okresu w ciągu sześciu miesięcy, licząc od wejścia w życie drugiej z wymienionych ustaw. Zatem w okresie od 1 lutego do 1 sierpnia 2011.
Ten sam termin obowiązuje płatnika składek, który za wskazany okres uregulował składki na FP wraz z odsetkami za zwłokę, a teraz chce zwrotu tych ostatnich.
Przykład 1
Pani Anna od stycznia 2004 do grudnia 2006 przebywała na urlopie wychowawczym. W tym czasie prowadziła też działalność gospodarczą, z której powinna opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i FP.
Jednak z działalności opłacała za siebie tylko składkę zdrowotną. Należności na ubezpieczenia społeczne zostały umorzone na wniosek pani Anny, złożony we wrześniu 2009. Teraz może wystąpić o umorzenie składek na FP.
Przykład 2
Pani Bożena w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2005, przebywając na urlopie wychowawczym, prowadziła działalność gospodarczą, z której opłacała tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Nie regulowała natomiast należności na ubezpieczenia społeczne i FP, mimo takiego obowiązku. Sprawę zaległości załatwiła w maju 2009, spłacając dług wraz z odsetkami.
Zwrot tych ostatnich, naliczonych od zaległych składek na ubezpieczenia społeczne, otrzymała (zaliczyła je, zgodnie z decyzją ZUS, na poczet bieżących składek) – na swój wniosek – w 2009. Teraz może wystąpić o umorzenie odsetek od długu składkowego na FP.
Pisemny wniosek trzeba złożyć w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS właściwej dla siedziby lub miejsca zamieszkania płatnika albo przesłać go za pośrednictwem poczty.
W odpowiedzi ZUS wyda decyzję umarzającą należności oraz ewentualnie ustalającą kwotę powstałej nadpłaty, od której można się odwołać w ciągu miesiąca od dnia jej otrzymania. Odwołanie składa się do sądu za pośrednictwem jednostki terenowej ZUS, która wydała decyzję.
Jeżeli w wyniku umorzenia odsetek na koncie płatnika powstanie nadpłata, ZUS z urzędu będzie ją zaliczał na poczet zaległych, bieżących lub przyszłych składek, a w razie ich braku zwróci.
Zatem gdy płatnik nadal prowadzi działalność gospodarczą i nie ma na swoim koncie żadnych zaległości, to nadpłacone składki odzyska, pomniejszając składki opłacane za kolejny miesiąc.
Oczywiście zmniejszenie kwoty przekazywanej do ZUS powinno nastąpić dopiero po wydaniu przez ZUS decyzji, w której ustalona zostanie kwota powstałej nadpłaty.
Jeśli płatnik już działalności nie prowadzi i nie ma zadłużenia z tytułu składek, otrzyma zwrot nadpłaty. Zostanie zrealizowany w gotówce na podstawie przekazu pocztowego lub na wskazany rachunek bankowy płatnika składek albo ra-chunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.
Co zostanie anulowane
- nieopłacone należności z tytułu składek na FP za okres od 1 stycznia 1999 do 31 sierpnia 2009,
- opłacone do 1 lutego 2011 odsetki od nieterminowo uregulowanych składek na FP za okres od 1 stycznia 1999 do 31 sierpnia 2009.
Więcej informacji o opłacaniu składek na FP w serwisie:
»
Zobacz
wzór wniosku o umorzenie zaległych składek