[b]Zawarliśmy dwie umowy zlecenia z tą samą osobą. Dla zleceniobiorcy umowa ta stanowi obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń społecznych. Czy składki musimy odprowadzać od jednej umowy, czy od obu? Czy jeśli zleceniobiorca przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, to należy potrącić jedną czy dwie składki? Czy w trakcie wykonywania obu umów można zmienić tytuł do ubezpieczeń (z tytułu drugiej umowy zleceniobiorca otrzyma zdecydowanie niższe wynagrodzenie niż z pierwszej). Czy takie "oszczędzanie" na składkach jest zgodne z prawem? [/b]
Zleceniobiorca, który wykonuje dwie umowy zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z jednej wybranej umowy. Z drugiej umowy ubezpieczenia emerytalne i rentowe mają dla niego charakter dobrowolny.
W praktyce obowiązek ubezpieczeń społecznych rodzi pierwsza zawarta umowa - jeśli jest jedynym tytułem do ubezpieczeń społecznych, a zleceniobiorca podlega obowiązkowi ubezpieczeń (zlecenie dla studenta poniżej 26 roku życia będzie wolne od składek).
Ale [b]wybór umowy nie jest w stosunku do zleceniobiorców ograniczony wysokością uzyskiwanego wynagrodzenia.[/b]
Oczywiście, gdy płatnik zatrudni zleceniobiorcę powinien uzyskać od niego oświadczenie czy ma on równocześnie inne tytuły do ubezpieczeń.
Gdy zleceniobiorca poinformuje, że umowa zlecenia jest dla niego tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń, powinien również zdeklarować się, czy z umowy zlecenia chce przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.
Należy jednak pamiętać, że [b]do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z umowy zlecenia może przystąpić ta osoba, która z umowy zlecenia podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym[/b]. Jeśli zatem ubezpieczenia ze zlecenia są dobrowolne, wówczas nie jest możliwe przystąpienie z tego tytułu do ubezpieczenia chorobowego.
[srodtytul] Dwa zlecenia – dwa różne zakresy prac[/srodtytul]
Gdy ten sam zleceniodawca zawiera drugą umowę zlecenia z tą samą osobą i obie umowy mają być wykonywane równocześnie, to występuje tzw. zbieg tytułów do ubezpieczeń. Oczywiście taka sytuacja jest prawidłowa, gdy przedmiot drugiej umowy, tj. zakres prac wykonywanych na jej podstawie, jest inny niż tych określonych i wykonywanych na podstawie pierwszego zlecenia.
Jeżeli ubezpieczony wykonywałby takie same obowiązki zarówno na podstawie pierwszej, jak i drugiej umowy, a składki na ubezpieczenia społeczne byłyby opłacane wyłącznie od wynagrodzenia wypłacanego z jednej z tych umów, to ZUS mógłby zakwestionować zasadność takiego postępowania. Wtedy bowiem można uznać, że zawarcie drugiej umowy nastąpiło w celu obejścia prawa - a więc tylko po to aby opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne.
Gdyby tak się stało, to płatnik musiałby zapłacić zaległe składki - należne z drugiego zlecenia - wraz z odsetkami za zwłokę. W tej sytuacji bowiem oba zlecenia należałoby potraktować jako jedną umowę.
Dlatego, zawierając z tym samym zleceniodawcą drugą umowę zlecenia, należy pamięta,ć aby druga umowa zawarta była na inny zakres prac niż umowa pierwsza. Oczywiście wyraźnie powinny być określone obowiązki wynikające tak z jednej, jak i z drugiej umowy.
[srodtytul] Zmiana tytułu do ubezpieczeń społecznych w trakcie trwania umów[/srodtytul]
[b]Zawierając drugą umowę zlecenia ubezpieczony może zmienić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń i od dnia zawarcia drugiej umowy przystąpić do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z drugiej umowy[/b], a z pierwszej od tego dnia podlegać obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Taka "wymiana" obowiązkowego tytułu do ubezpieczeń społecznych jest dopuszczalna także przy dużych różnicach w wynagrodzeniach uzyskiwanych z tytułu wykonywanych zleceń (tzn. zlecenie z większym dochodem można zamienić na zlecenie z niższym uposażeniem).
Jeśli ubezpieczony chce dokonać zmiany obowiązkowego tytułu do ubezpieczeń z pierwszego zlecenia na drugie, wówczas płatnik musi:
- złożyć ZUS ZWUA i wyrejestrować zleceniobiorcę z pierwszej umowy,
- następnie złożyć ZUS ZZA i z pierwszej umowy zgłoscić go do ubezpieczenia zdrowotnego,
- złożyć druk ZUS ZUA i z drugiej umowy zgłosić zleceniobiorcę do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.
[b] Zamiana tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń jest możliwa również w późniejszym terminie. Z tym że może to nastąpić tylko na bieżąco, a nie wstecz[/b].
[ramka][b] Więcej o składkach od zleceń w serwisie: [/b][link=http://www.rp.pl/temat/160762.html]rp.pl » Dobra Firma » ZUS » Składki ZUS » Kto i od jakiej umowy płaci składki » Umowa zlecenia[/link][/ramka]