Z tego przywileju skorzystają tylko te osoby, które spełniają dwa warunki. Po pierwsze, opłacają składki wyłącznie za siebie, a po drugie w ostatnio złożonej deklaracji rozliczeniowej (a więc za maj) zadeklarowały jako podstawę wymiaru składek kwotę minimalnego wynagrodzenia (w 2010 r. 1317 zł).
Takie wymogi stawia [b]obowiązujący od 1 czerwca 2010 r.[/b] art. 47 ust. 2e [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=333804]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.)[/link].
Tego dnia wszedł bowiem w życie art. 1 pkt 5 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=310534]ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy Prawo bankowe (DzU nr 71, poz. 609, dalej ustawa nowelizująca)[/link], który wprowadził ten przepis. Dzięki niemu ze zwolnienia skorzysta m.in.
- małżonek pracownika skierowanego do pracy w przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, w stałych przedstawicielstwach przy ONZ i w innych misjach specjalnych za granicą, w instytutach, ośrodkach informacji i kultury za granicą,
- osoba, która z powodu sprawowania opieki nad członkiem rodziny spełniającym warunki do przyznania zasiłku pielęgnacyjnego nie podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułów, o których mowa w art. 6 ust. 1 i 2 ustawy systemowej,
- obywatel polski wykonujący pracę za granicą w podmiotach zagranicznych lub w podmiotach zagranicznych na terytorium Polski, jeżeli podmioty te nie posiadają u nas swojej siedziby ani przedstawicielstwa,
- student i uczestnik studiów doktoranckich, jeżeli nie podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innego tytułu.
Ustawa nowelizująca włączyła także do grupy zwolnionych z obowiązku powtarzania dokumentów rozliczeniowych za kolejny miesiąc duchownych. Oni też muszą jednak opłacać składki wyłącznie za siebie i mieć zadeklarowaną w ostatnio złożonej deklaracji rozliczeniowej jako podstawę wymiaru składek:
- na ubezpieczenia społeczne – kwotę minimalnego wynagrodzenia lub kwotę stanowiącą różnicę między minimalnym wynagrodzeniem a podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy, członkostwa w spółdzielni lub służb,
- na ubezpieczenie zdrowotne – kwotę wynikającą z art. 81 ust. 1 lub 10 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=282315]ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.)[/link], czyli kwotę:
– minimalnego wynagrodzenia lub – stanowiącą różnicę między minimalnym wynagrodzeniem a podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy, członkostwa w spółdzielni lub służb albo – równą wysokości obowiązującego świadczenia pielęgnacyjnego.
Zwolnienie z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych przysługuje także wtedy, gdy zmiana w stosunku do miesiąca poprzedniego jest spowodowana wyłącznie zmianą minimalnego wynagrodzenia lub przeciętnego wynagrodzenia.