[b]W marcu 2006 r. otrzymałem nagrodę w postaci bonów towarowych. Przedsiębiorca nie zapłacił składek ZUS za mnie i za firmę. Kontrola wykazała tę nieprawidłowość. Obecnie zakład wezwał mnie do uregulowania składki wraz z odsetkami, ponieważ zarząd firmy podjął taką uchwałę. Czy mam zapłacić te składki, czy powinien je uregulować pracodawca, który to przeoczył?[/b]

O tym, kto powinien zapłacić składki, nie decyduje zarząd ani uchwała, tylko [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=538F000BD8C37BC1C68453E16C8324F5?n=1&id=184677&wid=327789]ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.[/link], dalej ustawa systemowa).

Zgodnie z jej art. 16 składki za pracowników finansują na ubezpieczenia:

– emerytalne – w równych częściach ubezpieczony (czyli pracownik) i płatnik składek (czyli pracodawca),

– rentowe – pracownik w wysokości 1,5 proc. podstawy, a pracodawca 4,5 proc.,

– chorobowe – w całości, z własnych środków, sam ubezpieczony (czyli pracownik),

– wypadkowe – w całości, z własnych środków, płatnik składek (pracodawca).

To, że pracownik finansuje składkę z własnych środków, nie oznacza, że sam ją musi odprowadzić. Z art. 17 ustawy systemowej wynika jednoznacznie, że składki na ubezpieczenia społeczne za pracowników obliczają, rozliczają i przekazują do ZUS w całości płatnicy składek.

Oczywiście tę część, która jest finansowana ze środków ubezpieczonego (pracownika), pracodawca musi najpierw, przed przekazaniem jej do ZUS, potrącić z wynagrodzenia podwładnego.

Jeśli pracodawca, mimo takiego obowiązku, nie odprowadził składek od nagrody, to teraz:

– w tej części, którą finansuje z własnych środków, musi sam opłacić i odprowadzić do ZUS,

– w tej części, która jest finansowana ze środków pracownika, powinien potrącić z wynagrodzenia podwładnego.

[b]Ale uwaga: żeby potrącić składki z pensji pracownika, musi mieć jego zgodę na piśmie.[/b]

Nie może zrobić tego automatycznie, bo zabrania tego art. 91 § 1[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521] kodeksu pracy[/link] w stosunku do należności innych niż wymienione w art. 87 § 1 i 7 k.p.

Jeżeli pracownik się nie zgodzi (co raczej jest mało prawdopodobne), wówczas pracodawcy nie pozostaje nic innego, jak droga sądowa.

Gdy sąd orzeknie, że pracownik powinien sfinansować swoją część składek, wówczas pracodawca potrąci je na podstawie art. 87 § 1 k.p., już bez pytania o jakąkolwiek zgodę.

Inna sprawa jest z odsetkami. Te [b]płatnik powinien zapłacić z własnych środków, bo zaległość powstała z jego winy[/b], a konkretnie z niewywiązania się przez niego z obowiązków narzuconych mu ustawą systemową.