To ważne, bo za nieterminowe uiszczanie składek właściciel firmy zapłaci odsetki karne. Grozić mu też może przerwa w ubezpieczeniu. Jakie zatem są obowiązujące terminy opłacania składek ZUS przez przedsiębiorcę i o czym trzeba pamiętać, by nie doszło do uchybień w tym zakresie?

[srodtytul]Na czas...[/srodtytul]

Składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy zobowiązani są płacić [b]do dziesiątego dnia następnego miesiąca, jeżeli opłacają składki tylko za siebie, i do 15. dnia następnego miesiąca, gdy opłacają składki również za inne osoby[/b] (np. za pracowników, zleceniobiorców). Tak wynika z art. 47 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=61BDEAEBDC740DF7CF0C60082DF9556C?id=184677]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.). [/link]

Przedsiębiorca jest zobowiązany opłacać należności z tytułu składek w formie bezgotówkowej w drodze obciążenia rachunku bankowego płatnika składek. Przy czym mikroprzedsiębiorca może też uiszczać składki w formie przekazu bankowego.

Chodzi tu o mikroprzedsiębiorcę w rozumieniu art. 104[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D1D20A6DA766A5FA70A703DF6A954268?id=236773] ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095, ze zm.)[/link]. Czyli takiego przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średnio rocznie mniej niż dziesięciu pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

[srodtytul]... czyli liczy się stan konta[/srodtytul]

Gdy mikroprzedsiębiorca będzie płacił gotówką, to za termin zapłaty składek ZUS uważa się dzień wpłacenia kwoty składek na rachunek ZUS w banku, w placówce pocztowej lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

[b]Gdy w grę wchodzi obrót bezgotówkowy, to dla dochowania terminowości znaczenie ma dzień obciążenia rachunku bankowego płatnika[/b]. Tak wynika z art. 60 § 1 ordynacji podatkowej.

Tak liczony termin oznacza, że nie zawsze data stempla pocztowego jest faktyczną datą zapłaty należności z tytułu składek ubezpieczeniowych. Dlaczego? Załóżmy, że przedsiębiorca udaje się do banku, by zlecić wykonanie przelewu dziesiątego dnia miesiąca o godz. 16.50. Bank działa do 17. Na dowód, że zlecił przelew, dostaje potwierdzenie ze stemplem banku. Jednak polecenie przelewu nie zostanie faktycznie wykonane tego dnia, tylko prawdopodobnie kolejnego dnia roboczego.

Tak samo będzie, gdy przelewu dokona przez Internet, np. o godz. 23, siedząc w domu przed komputerem.

[b]Efekt? Płatnik uiści składkę po terminie.[/b] Powinien bowiem sprawę przemyśleć i wcześniej zlecić przelew. Kiedy? Co do zasady na dwa dni robocze wcześniej. Tyle średnio trwa realizacja dyspozycji posiadacza konta. Aby mieć co do tego pewność, należy sprawdzić w regulaminie banku, w którym przedsiębiorca ma rachunek, zasady realizacji polecenia przelewu. Nie jest to trudne. Taki dokument jak regulamin otrzymuje każdy, kto otwiera konto. Ma też obowiązek się z nim zapoznać.

[srodtytul]Gdy dzień wolny od pracy[/srodtytul]

– [b]Kiedy powinienem zapłacić składkę ZUS, w sytuacji, gdy dziesiąty dzień miesiąca przypada w niedzielę? Czy moje konto trzeba obciążyć już w piątek?[/b] – pyta przedsiębiorca.

Do należności z tytułu składek opłacanych do ZUS stosuje się odpowiednio art. 12 ustawy ordynacji podatkowej w związku z art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z tym przepisem, [b]jeżeli ostatni dzień terminu opłacania składek przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. [/b]

A zatem nasz przedsiębiorca powinien najpóźniej w poniedziałek 11. dnia miesiąca mieć obciążone konto bankowe, a zatem musi dokonać polecenia przelewu odpowiednio wcześniej – z pewnością przed rozpoczęciem weekendu, najlepiej już w czwartek.

[ramka][b]Uwaga [/b]

Od nieopłaconych w terminie składek płatnik uiszcza odsetki za zwłokę. Ma on obowiązek sam je naliczyć i wpłacić wraz z kwotą należności głównej. Oblicza je od następnego dnia po upływie terminu płatności składek.[/ramka]