[b]– Pracownikowi kończy się 30 czerwca 2009 r. ważność orzeczenia o lekkim stopniu niepełnosprawności i nie będzie miał kolejnego orzeczenia. W związku z tym od 1 lipca 2009 r. muszę go zgłosić do ZUS z nowym kodem. Na jakich drukach dokonać tej zmiany? Czy najpierw powinnam go wyrejestrować na druku ZWUA i ponownie zarejestrować na druku ZUA?[/b] – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
Tak, rzeczywiście zmianę kodu tytułu ubezpieczenia należy zgłosić w ZUS poprzez złożenie wyrejestrowania z ubezpieczeń na formularzu ZUS ZWUA, a następnie zarejestrowania na ZUS ZUA ponownie z nowym kodem.
[srodtytul]Tylko siedem dni[/srodtytul]
Każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych. Obowiązek zgłoszenia do tych ubezpieczeń osób będących pracownikami spoczywa na płatniku składek. Dokonuje tego w terminie siedmiu dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia.
Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych zawiera w szczególności następujące dane dotyczące osoby zgłaszanej: NIP, PESEL (gdy nie nadano tych numerów – seria i numer dowodu osobistego lub paszportu), nazwisko, imię pierwsze i drugie, datę urodzenia, nazwisko rodowe, obywatelstwo i płeć, tytuł ubezpieczenia, stopień niepełnosprawności, wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, posiadanie ustalonego prawa do emerytury lub renty, adres zameldowania na stałe, miejsce pobytu, adres zamieszkania, jeżeli jest inny niż adres zameldowania na stałe – miejsce pobytu, adres do korespondencji, jeżeli jest inny niż adres zameldowania na stałe – miejsce pobytu, i adres zamieszkania (art. 36 ust. 10 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E1D0239571DD139A10206C4B3CADF54E?id=184677]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm., dalej ustawa systemowa[/link]).
O wszelkich zmianach w stosunku do danych wykazanych w zgłoszeniach płatnik składek zawiadamia ZUS w ciągu siedmiu dni od ich zaistnienia.
[srodtytul]Informacje w cyfrach[/srodtytul]
Kod tytułu ubezpieczenia, jako jeden z elementów zgłoszenia, składa się z sześciu cyfr: pierwsze cztery wskazują na podmiot podstawowy (pracownik, zleceniobiorca, osoba wykonująca pracę nakładczą), kolejna oznacza ustalone bądź nieustalone prawo do emerytury lub renty, a ostatnia – stopień niepełnosprawności. Dotychczas pracownik był zarejestrowany w ZUS z kodem 011001. Ostatnia cyfra informowała ZUS, że pracownik przedłożył pracodawcy orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności.
Mimo że pracownik z pytania nie uzyska kolejnego orzeczenia, nadal pozostaje w zatrudnieniu i podlega obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom ze stosunku pracy. Zmienił się od 1 lipca jedynie kod tytułu ubezpieczenia z 011001 na 011000.
[srodtytul]Trzeba wypełnić ZUS ZWUA i ZUS ZFA[/srodtytul]
Jeżeli posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności nie ma wpływu na zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym lub zdrowotnemu albo na zasady finansowania składek na te ubezpieczenia, zmiana kodu tytułu do ubezpieczeń może być zgłaszana na bieżąco, tzn. od pierwszego dnia miesiąca, za który nie zostały jeszcze przekazane do ZUS dokumenty rozliczeniowe.
O zmianach w stosunku do danych wykazanych w zgłoszeniu, dotyczących tytułu ubezpieczenia oraz rodzajów ubezpieczeń i terminów ich powstania, płatnik składek zawiadamia ZUS poprzez złożenie zgłoszenia wyrejestrowania i ponownego zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych zawierającego prawidłowe dane (art. 36 ust. 14 ustawy systemowej). Oznacza to, że pracownika należy wyrejestrować z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA z kodem 600 z dniem 1 lipca i zgłosić ponownie, z tą samą datą, tym razem z nowym kodem, wskazującym na pracownika bez orzeczenia.