[b]– Czy dla osoby na urlopie macierzyńskim lub przebywającej na zwolnieniu lekarskim przez cały miesiąc wypełnia się zerowe RCA? [/b]

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest uzależniona od tego, czy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe, czy zasiłek.

[srodtytul]Bez składek na ubezpieczenia społeczne[/srodtytul]

Za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną – trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego (a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia w poprzednim roku kalendarzowym, do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego), pracownik zachowuje prawo do 80 proc. wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu. Po upływie tych okresów przysługuje mu zasiłek chorobowy, który jest finansowany ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Tego wynagrodzenia i zasiłku nie uwzględnia się w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Wynika to z art. 18 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=10E52D34AD99D9C1055D7C075B52CF0B?id=184677]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.)[/link].

Wobec tego wynagrodzenia chorobowego nie wykazuje się w raporcie ZUS RCA w części dotyczącej składek na ubezpieczenia społeczne. W tym dokumencie, z kodem ubezpieczenia 01 10 xx, pracodawca wykazuje bowiem jedynie wypłacone pracownikowi wynagrodzenie ze stosunku pracy, od którego ma obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

[srodtytul]Inaczej jest ze zdrowotnym[/srodtytul]

Wynagrodzenie za czas choroby stanowi podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne i tym samym kwota tego wynagrodzenia jest wykazywana w raporcie ZUS RCA.

Ma tu bowiem zastosowanie art. 81 ust. 5 [link=link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=CDC5033DE2C607EB04D1ABFE90AF9CDC?id=282315]ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz.1027 ze zm.)[/link].

Wobec tego, gdy pracownik przez cały miesiąc przebywał na zwolnieniu lekarskim i za ten miesiąc pracodawca będzie mu wypłacał wynagrodzenie chorobowe, musi złożyć za pracownika raport ZUS RCA, gdzie w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne wykaże wypłacone mu w tym miesiącu wynagrodzenie chorobowe i od kwoty tego wynagrodzenia naliczy składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Natomiast gdy pracownik przez cały miesiąc będzie chory i za ten okres będzie mu przysługiwał zasiłek chorobowy, a jednocześnie w tym miesiącu nie otrzyma żadnych innych wypłat, pracodawca nie powinien składać za niego raportu ZUS RCA z zerowymi kwotami składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Od kwoty zasiłku chorobowego nie są bowiem naliczane ani składki na ubezpieczenia społeczne, ani na ubezpieczenie zdrowotne.

[srodtytul]RSA jest konieczny[/srodtytul]

Zarówno okres pobierania za okres choroby wynagrodzenia, jak i zasiłku chorobowego są okresami przerwy w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne ze stosunku pracy. Informację o tych przerwach pracodawca przekazuje w składanym za pracownika imiennym raporcie miesięcznym ZUS RSA z odpowiednim kodem świadczenia przerwy. Wynagrodzenie chorobowe jest wykazywane z kodem 331, natomiast zasiłek chorobowy z kodem 313 (zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego).

Raport ten należy złożyć za miesiąc, w którym pracodawca wypłacił wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek. Okres, za który zostało wypłacone wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy, nie może wykraczać poza ostatni dzień kalendarzowy miesiąca, za który jest sporządzany raport ZUS RSA. Oznacza to, że „data od” i „data do” w tym raporcie mogą być wcześniejsze niż pierwszy dzień kalendarzowy, za który jest sporządzany raport, i nie mogą być późniejsze niż ostatni dzień kalendarzowy, za który jest sporządzany raport.

[srodtytul]Przy macierzyńskim tak samo[/srodtytul]

Analogiczne zasady należy stosować w sytuacji wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Oczywiście płatnik składek musi pamiętać również o tym, że pobieranie zasiłku macierzyńskiego jest odrębnym tytułem do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych i należne z tego tytułu składki są wykazywane w raporcie ZUS RCA z kodem 12 40 xx.