[b]Prowadziłam działalność gospodarczą. Z uwagi na problemy ze zdrowiem wystąpiłam o rentę do ZUS. Liczyłam, że będę mogła korzystać z ulgi w składkach dla tzw. przedsiębiorczych rencistów. Otrzymałam orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy na dwa lata, ale renty nie. Wynikało to z tego, że nie miałam wystarczającej liczby okresów ubezpieczenia w ostatnim czasie. Czy w takiej sytuacji mogę dalej prowadzić firmę i płacić z niej składki w pełnej wysokości?[/b]
W opisanej sytuacji można dalej prowadzić własną działalność gospodarczą i ubiegać się o refundację składek przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
PFRON refunduje osobie niepełnosprawnej prowadzącej działalność gospodarczą obowiązkowe składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe do ich podstawowej wysokości, czyli których podstawą wymiaru jest 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Z pomocy skorzysta ten, kto terminowo opłaca składki na ubezpieczenia społeczne i nie ma zaległości wobec PFRON. Trzeba też posiadać orzeczenie o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie traktowane na równi z tym orzeczeniem – bez względu na posiadany stopień niepełnosprawności.
Orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2, i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy jest traktowane na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Natomiast orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 3, oraz celowości przekwalifikowania, o którym mowa w art. 119 ust. 2 i 3 ustawy wymienionej w pkt 1, jest traktowane na równi z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności.
Uprawniony do refundacji jest więc nie tylko ten, kto ma ustalony stopień niepełnosprawności przez powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, bo wystarczy orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie liczy się więc to, czy dana osoba ma prawo do renty, ale czy ma ważne orzeczenie o niezdolności do pracy lub o stopniu niepełnosprawności.
[i]Podstawa prawna:
– art. 5 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=69FCB24805919C0AA5AB4C39733FB1A3?id=257066]ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.)[/link][/i]