Za październik br. mogła to zrobić do 30 listopada 2008 r., przy czym jeszcze na starych zasadach. Za listopad br. składa je do 31 grudnia 2008 r., wybierając miedzy dotychczasowym a nowym rozliczeniem. Wybór ten ma również przy okazji wykazywania grudnia, kiedy to dokumenty do PFRON przekazuje do 31 stycznia 2009 r.
[b]Zrobiłam korekty za dziesięć miesięcy dokumentów przekazywanych do PFRON za niepełnosprawnych pracowników. Za pierwsze siedem miesięcy PFRON wyrówna nam dofinansowanie wynagrodzeń, które jest większe na naszą korzyść. Przez następne trzy miesiące otrzymaliśmy jednak zawyżone dofinansowania. Czy mamy zwrócić nadwyżkę pomocy finansowej do PFRON za miesiące, za które uzyskaliśmy jej zbyt za dużo, jeśli w ogólnym bilansie PFRON jest nam winien więcej? A może powinnam czekać, aż PFRON sam dokona przeliczeń i przeleje różnicę na nasze konto?[/b]
Jeżeli w wyniku zrobionej korekty wniosków Wn-D i druków INF-D-P za trzy miesiące wyszła kwota do zwrotu do PFRON, to koniecznie musicie ją zwrócić. Macie na to 14 dni od daty ustalenia drugiego salda przez PFRON i zamieszczenia tej informacji w systemie SODiR. Przypominam jednak, że począwszy od 1 stycznia 2008 r., nienależne uzyskane kwoty dofinansowania i refundacji składek oddajemy PFRON bez odsetek. Za miesiące, których korekty wykazały zwrot dofinansowania z PFRON, również musicie dostać nowe saldo, w którym jest wyliczona kwota dla was. Tę kwotę powinniście uzyskać w ciągu siedmiu dni od otrzymania nowego salda. Nie stosujemy kompensaty, gdyż w PFRON wydział wpłat obowiązkowych nie zawsze od razu otrzymuje informacje, iż coś zostało skompensowane i rozliczone u pracodawcy. W takiej sytuacji mogłoby się okazać, że macie zaległość u nich powyżej 100 zł i mogą wam wstrzymać dofinansowanie za bieżące miesiące.
[i]Edyta Sieradzka, dyrektor ds. dofinansowań w Ogólnopolskiej Bazie Pracodawców Osób Niepełnosprawnych[/i]