[b]–Będąc na urlopie wychowawczym w 2006 r., pracowałam przez pewien czas na zlecenie dla innego podmiotu niż macierzysty zakład. Złożyłam zleceniodawcy oświadczenie, że jestem jednocześnie pracownikiem i nie chcę podlegać dobrowolnym ubezpieczeniom z racji tej umowy cywilnej. Mocodawca zgłosił mnie więc wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego. Teraz dowiedziałam się, że jednak z umowy-zlecenia składki były obowiązkowe. Czy ZUS będzie się ich domagał?[/b]
Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym podlega z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli nie ma:
- ustalonego prawa do emerytury lub renty
- innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, np. dodatkowej pracy gdzie indziej, zlecenia, kontraktu menedżerskiego, własnego biznesu.
[srodtytul]To był inny tytuł[/srodtytul]
Gdy podczas urlopu wychowawczego zaangażuje na umowę-zlecenie, zostaje objęta z jego tytułu obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi. Należy też za nią odprowadzać składkę wypadkową, gdy pracę wykonuje w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę. Obowiązkowa jest również składka zdrowotna, a chorobowa ma charakter dobrowolny. Wynika tak z art. 9 ust. 6 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=184677]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.)[/link].
Jeśli zleceniodawca opłacał za czytelniczkę wyłącznie składkę zdrowotną z tytułu zlecenia, jest zobowiązany do złożenia korekty dokumentów zgłoszeniowych oraz rozliczeniowych. Musi również opłacić składki na ubezpieczenia społeczne wraz z odsetkami za zwłokę. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w 2006 r. składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe finansowali po połowie płatnik (tu zleceniodawca) i ubezpieczony (zleceniobiorca), a składkę wypadkową – płatnik.
[srodtytul]Trzeba zrobić porządek w papierach[/srodtytul]
W sporządzanych za czytelniczkę dokumentach rozliczeniowych zleceniodawca powinien wykazać:
- w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne uzyskany w danym miesiącu przychód oraz dokonać rozliczenia całości należnych składek według zasad określonych w ustawie,
- uzyskany przychód w podstawie wymiaru składki zdrowotnej po pomniejszeniu go o składki na ubezpieczenia społeczne w części pokrywanej przez ubezpieczonego.
To z kolei potwierdza art. 38 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jest on również zobowiązany uregulować całość składek, w tym wszystkie finansowane przez zleceniobiorcę. Jeśli tego nie zrobi (nie ureguluje tych składek), ZUS będzie dochodził całości składek właśnie od niego. Po uiszczeniu zaległych składek zleceniodawca będzie mógł ewentualnie wystąpić do wykonawczyni o zwrot składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych z jej wynagrodzenia.