[b]W listopadzie br. zatrudniliśmy zleceniobiorcę będącego jednocześnie emerytem. Nie ma on innych źródeł utrzymania, dlatego zgłosiliśmy go z tytułu zlecenia do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych i wypadkowego (pracę miał wykonywać w siedzibie firmy). Nie chciał wtedy przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, ale teraz chce to zrobić od 25 listopada. Czy podstawę wymiaru składki chorobowej za te kilka dni listopada trzeba zmniejszyć proporcjonalnie?[/b]

Emeryt, który realizuje jednocześnie zlecenie, podlega z tytułu umowy cywilnej obowiązkowym ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu (gdy pracę wykonuje w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę), zdrowotnemu, a chorobowemu – dobrowolnie.

Podstawę wymiaru składki chorobowej stanowi podstawa wymiaru składek emerytalnej i rentowych bez stosowania ograniczenia do limitu trzydziestokrotności. Dla osób, które ubezpieczeniu chorobowemu podlegają dobrowolnie, np. zleceniobiorców, nie może przekraczać 250 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, czyli 7378,40 zł.

[b]Podstawa nie ulega jednak proporcjonalnemu obniżeniu w razie przystąpienia wykonawcy do ubezpieczenia chorobowego w trakcie miesiąca. Wobec tego składkę chorobową za ten miesiąc naliczamy od wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jakie zleceniobiorca dostał w listopadzie.[/b]

W omawianej sytuacji nastąpiła też zmiana schematu podlegania ubezpieczeniom społecznym. Spółka powinna wyrejestrować zleceniobiorcę na formularzu ZUS ZWUA ze wszystkich ubezpieczeń, do których go zgłosiła na początku, tj. z emerytalnego, rentowych, wypadkowego, zdrowotnego, i potem zgłosić go na formularzu ZUS ZUA do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych, wypadkowego, zdrowotnego oraz do dobrowolnego chorobowego od 25 listopada.