[b]Nie[/b], nie jest to możliwe. Czytelnik nie pisze wprawdzie, czy:

– ma zamiar założyć równolegle obie firmy i jedną z nich od razu „zawiesić”, a w drugiej uruchomić działalność,

– prowadził już działalność w jednej firmie i teraz chciałby ją „zawiesić”, a drugą firmę uruchomić.

Nie ma to jednak znaczenia, ponieważ nowe rozwiązanie przewidziane w nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie dotyczy zawieszania firmy, tylko działalności gospodarczej. Decydując się na to rozwiązanie, przedsiębiorca musi mieć świadomość, że w tym czasie nie będzie mógł wykonywać żadnej działalności gospodarczej ani osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Zabrania tego nowy art. 14a ust. 3 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=236773]ustawy o swobodzie działalności gospodarczej[/link].

Jeśli więc czytelnik chce założyć firmę i płacić składki od niższej podstawy wynoszącej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2008 r. od 337,80 zł), to tym samym będzie prowadzić działalność gospodarczą, a nie ją zawiesi. Jedno wyklucza drugie.

Oczywiście, żeby móc płacić składki od niższej podstawy, czytelnik musi spełnić warunki przewidziane w art. 18a ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

To oznacza, że:

- w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej czytelnik nie mógł prowadzić pozarolniczej działalności,

- w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie będzie wykonywał usług na rzecz byłego pracodawcy, które w roku bieżącym lub poprzednim wykonywał na umowę o pracę.

Skoro czytelnik, w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed planowanym założeniem firmy, prowadził już inną, to nie może skorzystać z ulgi w składkach ZUS.