Jeżeli zaś przedsiębiorcy działają jako spółka cywilna, to jej zawieszenie będzie skuteczne, gdy zrobią to wszyscy wspólnicy.

W trakcie zawieszenia przedsiębiorca nie będzie musiał opłacać składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, nie będzie też płacił ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Dobrowolnie będzie mógł opłacać składki na ubezpieczenia zdrowotne.

Przepisy dosyć szczegółowo określają, jakie działania może lub nawet musi prowadzić przedsiębiorca w czasie zawieszenia firmy, a czego mu robić nie wolno. Zgodnie z nowym artykułem 14a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie wolno mu w tym czasie wykonywać działalności gospodarczej i uzyskiwać z niej przychodów (zakaz dotyczy pozarolniczej działalności gospodarczej). Nie będzie też obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za ten czas, przedsiębiorca nie zapłaci również ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Natomiast może wykonywać czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Wolno mu też przyjmować należności powstałe przed datą zawieszenia i musi regulować zaległe zobowiązania. Może także sprzedawać własne środki trwałe i wyposażenie. Może też, a często nawet musi, uczestniczyć w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych związanych z zawieszoną działalnością. Musi również wywiązywać się z ustawowych obowiązków (np. uiścić opłaty za korzystanie ze środowiska, mimo że termin rozliczeń przypada na okres zawieszenia).

Witold Przenikliwy prowadzi samodzielnie mały bar w miejscowości uzdrowiskowej. W tym roku podejmuje stacjonarne studia na oddalonej niemal o 100 km uczelni i postanowił zawiesić działalność z końcem września 2008 r. Jeżeli nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wejdzie do tego czasu w życie, zgłosi to w ewidencji działalności gospodarczej, a także w ZUS i urzędzie skarbowym. Nie będzie w tym czasie płacił składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne. Ponieważ spodziewa się gości do końca miesiąca, to najprawdopodobniej zabezpieczy obiekt na czas przerwy w prowadzeniu, w pierwszy lub drugi weekend października. W trakcie zawieszenia sprzeda też część wyposażenia, ponieważ podczas studiów zamierza prowadzić działalność na mniejszą skalę i tylko sezonowo. Nie musi tego robić przed zawieszeniem, ponieważ przepisy pozwalają na takie działania w jego trakcie. Pan Witold postanowił, że upora się z egzaminami do końca maja następnego roku i otworzy bar ponownie 1 czerwca 2009. Tak więc najpóźniej w tym dniu wznowi działalność. Będzie prowadził bar przez całe studenckie wakacje, czyli do końca września 2009 r. Następnie znowu zawiesi działalność.

Szczegółowe sposoby zawieszania działalności zależeć będą zarówno od tego, kiedy przedsiębiorca podejmie taką decyzję (przed czy po 31 marca 2009 r.), jak i od tego, jaką formę wybrał na jej prowadzenie (jako osoba fizyczna czy np. spółka).

Przedsiębiorca działający na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w gminie będzie postępował przed 31 marca 2009 r. następująco:

Krok 1

Przygotuje wniosek o zawieszeniu działalności. Ma on zawierać:

- oznaczenie przedsiębiorcy oraz jego numer ewidencyjny PESEL,

- miejsce zamieszkania i adres,

- okres, na jaki przedsiębiorca zamierza zaprzestać działalności.

Do tego trzeba dołączyć oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników.

Krok 2

Zgłosi wniosek o zawieszeniu do ewidencji działalności gospodarczej w gminie.

Krok 3

Zgłosi zawieszenie do ZUS i urzędu skarbowego (w okresie przejściowym nie będzie jeszcze działał elektroniczny przesył danych z gminy do innych urzędów).

Jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zarówno przed 31 marca, jak i po tym dniu będzie postępowała następująco:

Krok 1

Przygotuje wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej.

Poda w nim:

- firmę lub nazwę przedsiębiorcy,

- oznaczenie jej formy prawnej,

- numer NIP,

- siedzibę i adres,

- numer w rejestrze przedsiębiorców.

Do tego wniosku spółka dołącza informację o niezatrudnianiu pracowników.

Krok 2

Składa wniosek w KRS.

Krok 3

Nie mamy pewności, czy KRS poinformuje ZUS i urząd skarbowy o zawieszeniu. (Napiszemy o tym oddzielnie).

Uwaga! Informacje o zawieszeniu przekazane do KRS zostaną wprowadzone do działu 6. rejestru (podaje się w nim m.in. dane o likwidacji czy rozwiązaniu spółki). Będzie w nim podana data określająca początek zawieszenia. Informacja ta nie będzie publikowana w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Okres zawieszenia rozpoczyna się od dnia złożenia wniosku o wpis informacji o zawieszeniu i trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu działalności. W okresie zawieszenia będą też obowiązywały odpowiednie przepisy podatkowe. Napiszemy o tym odrębnie.

Przedsiębiorca działający na podstawie wpisu do gminnej ewidencji będzie postępował po 31 marca 2009 r., czyli po wejściu w życie przepisów dotyczących jednego okienka, następująco:

Krok 1

Przygotuje zgłoszenie o zawieszeniu działalności.

Ma ono zawierać:

- oznaczenie przedsiębiorcy oraz jego numer PESEL,

- miejsce zamieszkania i adres, adres do doręczeń oraz adres, pod którym jest wykonywana działalność gospodarcza (także adres oddziału, jeżeli taki został utworzony),

- numer NIP,

- informacje o umowie spółki cywilnej, jeśli taka została zawarta,

- dane stałego pełnomocnika uprawnionego do prowadzenia spraw przedsiębiorcy, jeśli firma takiego posiada.

Do tego trzeba dołączyć oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników.

Krok 2

Zgłosi wniosek o zawieszeniu do ewidencji działalności gospodarczej w gminie.

Nie będzie musiał informować ani ZUS, ani urzędu skarbowego. Organ ewidencyjny w ciągu siedmiu dni od decyzji o zawieszeniu przekaże bowiem elektronicznie te informacje do ZUS, urzędu skarbowego i urzędu statystycznego.

Wszystkie wpisy o zawieszaniu i ponownym podejmowaniu działalności, zarówno w gminie, jak i w KRS, będą bezpłatne.

Przedsiębiorca nie będzie mógł zawiesić działalności na dłużej niż dwa lata. Jeżeli zapomni o wznowieniu działalności, to gmina bądź KRS wezwie go pisemnie i da 30-dniowy termin na złożenie wniosku o wpis informacji o wznowieniu. Jeśli i tego terminu firma nie dotrzyma, zostanie wykreślona z ewidencji gospodarczej bądź KRS.

Dzisiaj przedsiębiorcy, którzy zgłosili czasowe zaprzestanie wykonywania działalności, płacą składki na ubezpieczenia społeczne. ZUS prowadzi w związku z tym postępowania w sprawie wymiaru składek. Po wejściu w życie ustawy te postępowania zostaną umorzone. Umorzenie nie będzie stosowane wtedy, gdy przedsiębiorca zgłosił wprawdzie czasowe zaprzestanie działalności, ale faktycznie ją wykonywał.