Wspólnota mieszkaniowa to ogół właścicieli lokali w danej nieruchomości. Nie ma ona osobowości prawnej, może jednak nabywać prawa, zaciągać zobowiązania, pozywać do sądu i być pozywana. Wspólnota nie ma odrębnego majątku, bo w całości należy on do właścicieli lokali. Odpowiadają oni za jej zobowiązania do wysokości swoich udziałów w nieruchomości wspólnej.
Składkę na FGŚP muszą opłacać przedsiębiorcy, o których mowa w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. I robią to za zatrudnionych pracowników oraz zleceniobiorców podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
Przedsiębiorcą w rozumieniu tej ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Wspólnota mieszkaniowa nie jest przedsiębiorcą i nie prowadzi działalności gospodarczej, dlatego nie powinna opłacać za zatrudnione osoby składek na FGŚP.
Podstawa prawna:
- art. 2 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz.1121 ze zm.)
- art. 4 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU nr 173, poz. 1807 ze zm.)
m.j.