- Czy okres, na jaki wydaje się zezwolenie na pracę dla cudzoziemców, może różnić się w każdym województwie? A czy procedura jest wszędzie taka sama? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.

Zezwolenie na pracę wydaje się w każdym województwie na podstawie tych samych zasad. Najpierw cudzoziemiec musi wystąpić o przyrzeczenie na wykonywanie pracy. Mając taki dokument, stara się o wizę lub zezwolenie na zamieszkanie. Dopiero po tym wojewoda wyda zezwolenie na pracę. Ale o wydanie przyrzeczenia nie trzeba występować, jeżeli cudzoziemiec uzyskał prawo zamieszkania lub pobytu w Polsce. Wtedy przyszły pracodawca powinien od razu złożyć wiosek o zezwolenie na pracę.

Wizę wydaje konsul na czas pobytu cudzoziemca określony w przyrzeczeniu lub oświadczeniu, ale nie dłużej niż na rok.

Wniosek o wydanie zezwolenia na pracę należy uzasadnić merytorycznie, a na konto właściwego wojewody wpłacić kwotę odpowiadającą wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2007 r. jest to 936 zł). Uwaga! W razie przedłużenia zezwolenia na pracę opłata wynosi połowę tej kwoty.

Co do zasady wniosek o wydanie zezwolenia na pracę składa polski pracodawca, ale może to zrobić również w jego imieniu pełnomocnik lub osoba upoważniona. Natomiast przy oddelegowaniu do Polski wniosek składa przedsiębiorca polski, u którego cudzoziemiec będzie wykonywał usługę, albo pracodawca zagraniczny. A jeżeli wykonywana przez cudzoziemca usługa ma charakter eksportowy, to wniosek o zezwolenie na pracę składa pracodawca zagraniczny (patrz ramka pod tekstem).

-Wojewoda nie wyda zezwolenia na pracę na okres dłuższy niż potwierdzony prawnie czas pobytu cudzoziemca w Polsce. Czytelnik słusznie zauważył, że w każdym województwie może być inaczej. Wszystko sprowadza się bowiem do kryteriów, jakie poszczególne województwa stosują przy wydawaniu zezwolenia na pracę. Niewykluczone zatem, że w jednym z nich wojewoda wyda zezwolenie na rok, a w innym na dwa lata. Zasadniczo jednak okres ważności tego dokumentu nie może przekroczyć okresu ważności wizy - wyjaśnia Joanna Piłka, kierownik Wydziału Migracji Zarobkowej w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Warszawie.

- Czy zezwolenie na pracę traci ważność, gdy firma zmienia swoją siedzibę?

Gdy firma zmienia nazwę lub siedzibę albo gdy przekształca się forma prawna pracodawcy, to wydane przyrzeczenie lub zezwolenie na pracę jest nadal aktualne. Musi być jednak spełniony jeden warunek - miejsce wykonywania pracy znajduje się w powiecie, którego dotyczy przyrzeczenie lub zezwolenie.

Jeżeli natomiast miejsce wykonywania pracy znajduje się w innym powiecie niż ten, którego dotyczy przyrzeczenie lub zezwolenie, to dokumenty te mogą zachować ważność, o ile zostaną spełnione warunki wymagane w toku postępowania o wydanie zezwolenia na pracę. Bez względu jednak na sytuację pracodawca musi dostarczyć do urzędu pracy aktualne dokumenty firmy.

Uwaga! Cudzoziemcy delegowani przez pracodawcę zagranicznego do pracy w Polsce podlegają przepisom rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 21 lipca 2006 r. w sprawie trybu i warunków wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca zatrudnionego przy realizacji usługi eksportowej świadczonej przez pracodawcę zagranicznego w Rzeczypospolitej Polskiej (DzU nr 141, poz. 1003 ze zm.).