– Kwestie posiadania rachunków bankowych są regulowane m.in. w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, ordynacji podatkowej oraz ustawie o podatku od towarów i usług. W żadnym z przepisów nie ma jasno określonej konieczności posiadania odrębnego rachunku firmowego przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej. Dlatego też operacje finansowe związane z taką działalnością możemy prowadzić w ramach konta indywidualnego – mówi Leszek Zięba, ekspert firmy Aspiro.
Zwraca jednak uwagę, że opłaca się wyodrębnić finanse prywatne od tych związanych z prowadzonym biznesem.
Kiedy warto?
Na przykład w sytuacji, gdy zostaniemy wezwani przez urząd skarbowy, który w każdej chwili może poprosić o przedstawienie rachunków związanych z wydatkami na firmę, prościej będzie złożyć wyjaśnienia. Poza tym banki oferują bonusy dla mikroprzedsiębiorców z firmowym rachunkiem.
– Szukając konta, firma powinna przede wszystkim przeanalizować dokładnie koszty związane z bieżącą obsługą. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe korzyści płynące z posiadania ROR w danym banku, takie jak m.in. dostęp do depozytów overnight, które pozwolą na lokowanie nadwyżek środków, posiadanie karty debetowej do konta czy możliwość założenia dodatkowych subkont w walutach obcych – podpowiada Paweł Kołtun, dyrektor rozwoju sieci finansowania przedsiębiorstw w Expander Advisors, ekspert Związku Firm Doradztwa Finansowego.
Warto także sprawdzić możliwość korzystania z kantorów elektronicznych przy dokonywaniu wymiany waluty oraz dostępność do produktów kredytowych.
– Poza tym jedną z głównych korzyści posiadania odrębnego rachunku przy prowadzeniu jednoosobowej działalności jest posiadanie transparentnych informacji na temat swojej firmy. Często się zdarza, że osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę jednocześnie prowadzą własny biznes. Przyzwyczajone są więc do wpływów netto na rachunek bankowy. Przy działalności gospodarczej musimy pamiętać o konieczności opodatkowania na koniec miesiąca naszych przychodów, a co za tym idzie, pozostawienia pewnej rezerwy środków na koncie – zwraca uwagę Paweł Kołtun.
Dodaje, że w przypadku ubiegania się o kredyt, rachunek dla firm pozwala również bankom na transparentne przeanalizowanie struktury przychodów i kosztów firmy.
O co pytać?
Elżbieta Kopka, ekspert Invigo mówi, że zwykle – gdy miną już promocje – prowadzenie i obsługa rachunków firmowych jest droższe od kont osobistych. Dlatego ważne jest, by dokładnie poznać całość opłat w danym banku.
– Poza prowizją za prowadzenie rachunku, istotną częścią są koszty przelewów. Dotyczy to zarówno przelewów do innych banków, jak i do ZUS oraz US. Natomiast w przypadku wymiany z zagranicą, należy sprawdzić opłaty za prowadzenie subkont walutowych oraz wysokość opłat za przelewy zagraniczne, także w zależności od czasu ich realizacji – podpowiada ekspertka.
Jeśli firma często korzysta z mobilnej bankowości, warto się upewnić, jakie są koszty dostępu do niej. Dla tych, którzy preferują bankowość tradycyjną, znaczenie będą miały opłaty pobierane przy wypłacie bądź wpłacie gotówki w oddziale banku.
Także Leszek Zięba zwraca uwagę, że wszystkie ułatwienia i opłaty 0 zł za korzystanie z rachunków firmowych dotyczą głównie obsługi bezgotówkowej. – W przypadku dokonywania większości operacji bankowych w placówce banku koszty raczej firmy ominą – mówi ekspert Aspiro. – Za niektóre transakcje, w tym za wpłatę na konto, również i wypłatę, czy za zlecenie przelewu do innego banku można spodziewać się opłat w wysokości 5–15 zł. Ponieważ jednak większość transakcji dokonywanych jest przez Internet, warto korzystać z tej opcji.
Decydując się na darmowe konto, przed podpisaniem umowy należy sprawdzić, czy bank nie gwarantuje go jedynie po spełnieniu określonych warunków aktywności. Może to być np. opłacanie składki do ZUS lub podatku do US z firmowego ROR. Innym warunkiem może być wpływ środków na to konto od kontrahentów czy wykonanie w ciągu miesiąca rozliczeniowego transakcji na określoną w umowie kwotę. – Warto także wiedzieć, że niektóre banki wydają do prowadzonego rachunku firmowego kartę debetową. Czasami w ramach promocji bank oferuje usługę money back do wydanej karty – dodaje Leszek Zięba.
Dla banków liczy się aktywne korzystanie przez firmy z produktów finansowych, nie tylko z powodu korzyści, jakie z tego same czerpią. Im więcej spłacanych na czas należności, tym przedsiębiorca bardziej wiarygodny, więc łatwiej będzie mu o kredyt.
O czym warto wiedzieć przed wyborem konta w banku
1. ?Nie ma jednej, ?najlepszej oferty
Informacje z rankingów ?ofert banków traktuj ?jedynie poznawczo. ?Dla twojej firmy najlepsze może być całkiem inne ?konto niż to w czołówce badania. ?Są bowiem banki, które preferują jedne branże, ?a innym ufają mniej, więc ?dla nich mają droższe oferty.
2. ?Zapytaj nie tylko ?o opłatę za ?prowadzenie ROR
Czasem bywa tak, że bank nie pobiera należności za prowadzenie rachunku, ale opłaty są ukryte gdzie indziej. Np. drogie mogą być przelewy do ZUS czy US.
3. ?Subkonta walutowe mogą być ?obciążeniem
Sprawdzić opłaty za prowadzenie subkont walutowych oraz wysokość prowizji za przelewy zagraniczne. Bywa, że te ostatnie są uzależnione ?od czasu ich realizacji.
4. ?Drogie usługi ?w okienku
Uważaj, są instytucje, w których w ogóle nie warto korzystać ?z tradycyjnych usług, ?czyli z bankowego okienka. ?Opłaty pobierane przy wypłacie bądź wpłacie gotówki ?w oddziałach mogą sięgać ?nawet kilkunastu złotych.
5. ?Dostęp do konta ?online
Upewnij się, czy musisz zapłacić za korzystanie ?z mobilnej bankowości ?i z jakimi wydatkami ?będzie się to wiązać ?miesięcznie. ?Spytaj, jak chronione są twoje dane i jaka jest odpowiedzialność banku.
6. ?Nie ma?darmowych usług
Promocyjne warunki ?prowadzenia kont dla firm rozpoczynających działalność nie trwają długo. ?Najczęściej bank nie pobiera opłat w początkowym okresie posiadania rachunku ?– na przykład przez pół roku.
7. ?Konto firmowe ?to twój „koszt"
Rozważając, czy opłaca się utrzymywać i konto osobiste, ?i konto firmy, warto wziąć pod uwagę, że koszty związane z prowadzeniem i obsługą konta przedsiębiorstwa (nawet tego mikro) są kosztami uzyskania przychodu, więc podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania.
8. ?Prowizja ?za prowadzenie konta zależy ?od wpływów ?na rachunek
Upewnij się, czy bank ?nie gwarantuje darmowego ?konta jedynie po spełnieniu określonych warunków aktywności firmy.
Np. warunkiem może być wpływ środków na to konto ?od kontrahentów, czy ?wykonanie w ciągu miesiąca rozliczeniowego transakcji ?na określoną w umowie kwotę.
9. ?Pytaj bank ?o dodatkowe ?produkty
Jeśli planujesz korzystać ?z kredytów bądź innych produktów finansowych ?dla małych firm, zapytaj bank, ?jakie ma oferty dla ?mikroprzedsiębiorców, ?zanim zdecydujesz się założyć w nim firmowe konto. ?Jeśli dostaniesz kartę kredytową, korzystaj ?z niej. Czy jej używasz, czy nie, i tak dostępny na niej debet obciąża twoją zdolność kredytową.
Konto możesz mieć za darmo
Jacek ?Kasperczyk, ekspert porównywarki?finansowej Comperia.pl
Mały przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę przede wszystkim na koszty związane z prowadzeniem konta. Na rynku można znaleźć banki oferujące rachunki firmowe zupełnie za darmo ?(m.in. mBank, Meritum Bank, ?FM Bank) lub też odstępujące ?od pobierania tej opłaty po spełnieniu odpowiednich warunków (np. utrzymywania określonego salda na rachunku). Tak jest m.in. w Getin Noble Banku, Millennium i BNP Paribas.?Warto też przyjrzeć się opłatom pobieranym za przeprowadzanie podstawowych operacji, m.in. za polecenie przelewu, ustanowienie zlecenia stałego czy wyciąg ?z historii rachunku. Trzeba też zapytać także o tzw. produkty dodatkowe oferowane w ramach prowadzenia rachunku dla mikroprzedsiębiorcy. Przykładem takiego instrumentu jest chociażby konto oszczędnościowe, na którym młoda firma będzie gromadzić swoje nadwyżki finansowe. Innym ciekawym rozwiązaniem, dołączanym do kont firmowych, jest oferowanie klientom biznesowym wsparcia finansowego w postaci kredytu na start czy też bezpłatnej pomocy prawnej lub księgowej.
Buduj historię finansową swojej spółki
Elżbieta ?Kopka, ekspert ?firmy Invigo
Przy zakładaniu konta firmowego przez przedsiębiorcę rozpoczynającego swoją działalność bardzo ważne jest budowanie swojej historii finansowej. Często firmy nie zdają sobie z tego sprawy, a kiedy ich działalność zacznie rozkwitać, będzie to jedna z najważniejszych kwestii ocenianych przez banki w przypadku konieczności skorzystania z kredytu inwestycyjnego bądź obrotowego. ?Zdarza się też, że banki blokują możliwość wykonania przelewów związanych z prowadzeniem działalności do ZUS i US z rachunków osobistych bądź pobierają dużo wyższe opłaty. ?W przypadku kłopotów, jakie mogą się pojawić w działalności spółki, jedynie konto firmowe będzie blokowane przez instytucje do tego uprawnione. Poza tym rozdzielenie kont osobistych od firmowych znacznie ułatwia kontrolę nad rozliczeniami i zapewnia lepszą przejrzystość w wydatkach. Natomiast koszty związane z prowadzeniem i obsługą konta firmowego, w przeciwieństwie do kont osobistych, są kosztami uzyskania przychodu, które podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania.