Aktualizacja: 06.11.2024 18:31 Publikacja: 30.03.2023 11:05
Foto: AdobeStock
Adidas wycofał się z próby zablokowania używania trzech pasków w znaku towarowym zgłoszonym przez grupę Black Lives Matter, choć wcześniej twierdził, że jest podobny do jego logo. Kto miałby większą szansę na wygraną, gdyby ten konflikt jednak eskalował?
Ruch BLM zgłosił znak towarowy z charakterystycznymi trzema paskami, można więc przypuszczać, że urząd patentowy raczej przyznałby rację firmie Adidas i odmówił rejestracji BLM. Adidas ma zarejestrowanych wiele znaków towarowych składających się z trzech pasków. Porównując te dwa logo, trudno nie uznać ich za podobne. Wiemy też, że inne podmioty próbowały już walczyć z paskami Adidasa, ale z różnymi rezultatami. Gdyby jednak do spornego znaku dodane zostały elementy słowne, np. nazwa ruchu lub inne oryginalne elementy graficzne, sprawa stałaby się bardziej skomplikowana – urząd musiałby porównać znaki całościowo. Element słowny niezwiązany z Adidasem, wyróżniałby znak towarowy. Firma Adidas zapewne byłaby bardzo niezadowolona z decyzji urzędu, gdyby ten przyznał rację BLM. Mogłoby to zachęcić inne firmy do używania czy rejestracji oznaczeń z trzema paskami i elementem słownym lub graficznym. W takich sytuacjach urząd musi zbadać, czy konsument nie zostanie wprowadzony w błąd, czy nie będzie miał wrażenia, że znaki pochodzą od powiązanych ze sobą podmiotów. Firmy takie jak Adidas, pozostając w zgodzie ze swoimi politykami, mogą nie chcieć, aby potencjalni klienci myśleli, że zawarły umowę o współpracy z BLM. Takie sprawy oceniają eksperci w urzędach patentowych; ważne, aby spojrzeć na nie również oczyma potencjalnego klienta.
Do Sejmu trafi projekt ustawy opóźniający wprowadzenie systemu kaucyjnego. To odpowiedź resortu klimatu i środowiska na apele przedstawicieli handlu.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Termin upadku zabezpieczenia hipotecznego na nieruchomości restrukturyzowanego dłużnika nie biegnie, gdy na podstawie prawa restrukturyzacyjnego niedopuszczalne jest skierowanie egzekucji do jego majątku.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że prawo unijne nie gwarantuje wykonawcom z państw spoza Unii Europejskiej lub państw, z którymi UE nie zawarła stosownych umów, dostępu do rynku zamówień publicznych.
Polscy przewoźnicy drogowi będą mogli korzystać także z pojazdów wynajmowanych i zarejestrowanych w innym państwie UE.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Precedensowy wyrok może w praktyce oznaczać wykluczenie z przetargów firm np. z Turcji czy Chin.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Nasi specjaliści są bardziej zdeterminowani, ale za granicą jest większa szansa na nawiązanie kontaktów – uważa Andrzej W. Dudek, wiceprezes PlayWay SA oraz prezes i współzałożyciel Global Teleclinic & Assistance.
Prawo z rejestracji wzoru przemysłowego ma chronić szeroko rozumiany design. Obecnie poza klasycznymi przedmiotami wzornictwa przemysłowego obejmuje bardziej nowoczesne formy przedstawieniowe, takie jak np. graficzne interfejsy, ikony czy animacje.
Czy użycie przez sprzedawcę części zamiennej znaku towarowego producenta samochodu może być dozwolone? O tym rozstrzygał w tym roku TSUE, ale jak pokazuje niedawny wyrok polskiego sądu wnioski z unijnego orzeczenia nie są oczywiste. W unijnym prawodawstwie szykują się też zmiany dotyczące wzorów przemysłowych związane z tzw. klauzulą napraw.
Zmiany w projekcie rozporządzenia UE w sprawie patentów niezbędnych do spełnienia normy 2017/1001 przewidują konkretny zestaw rozwiązań chroniących interesy małych i średnich przedsiębiorstw. Celowość wprowadzenia regulacji w takim kształcie pozostaje jednak wątpliwa.
Prawna ochrona znaku towarowego może zostać zakończona na skutek decyzji Urzędu Patentowego wydanej w postępowaniu o unieważnieniu lub po wygaśnięciu prawa ochronnego na znak towarowy.
Patenty odgrywają kluczową rolę w strategii biznesowej wielu przedsiębiorstw, zwłaszcza tych działających w sektorach opartych na innowacjach i technologii.
Polscy start-upowcy często wpadają w pułapkę: nie chcą wypuścić świetnego produktu, więc ulepszają go, aż w końcu Chiny wyprodukują coś podobnego i tańszego – uważa Maciej Sadowski, współzałożyciel StartUp Hub Poland, wspierającego międzynarodowe zespoły rozpoczynające i poszerzające działalność w Polsce.
Nie będzie dozwolona „ekościema” w Unii Europejskiej. Urząd UE ds. Własności Intelektualnej będzie mógł odmówić rejestracji znaku towarowego, jeżeli nie będzie on spełniał „zielonych” wymogów Dyrektywy Green Claims.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas