Aktualizacja: 16.06.2025 17:44 Publikacja: 18.07.2024 04:28
Foto: Adobe Stock
Rozmawiając o innowacjach, nie sposób pominąć tematu sztucznej inteligencji. Jest ona sprzymierzeńcem wynalazców czy niesie dla nich zagrożenia?
Wiele zależy od tego, jak szybkie w przyszłości okaże się tempo jej rozwoju. Tego nie wie nikt, bo nikt nie jest w stanie określić granicy tej ekspansji – zakładając, że ona w ogóle istnieje. Żeby przewidzieć, co jeszcze może się wydarzyć, trzeba byłoby być takim wizjonerem jak Stanisław Lem. Obecnie AI jest niezwykle sprawnym narzędziem w ręku człowieka. Wiem, że wielu twórców ma poważne zastrzeżenia w kwestii wykorzystywania ich utworów do rozwoju AI, ale moim zdaniem nie powinniśmy się na nią obrażać, bo zatrzymać się jej już nie da. To po prostu kolejna rewolucja, do której musimy się przyzwyczaić i nauczyć się korzystać z jej owoców. A to zadanie przede wszystkim dla młodych innowatorów, którzy muszą rozgryźć, jak działają poszczególne systemy i jak najbardziej efektownie z nich korzystać. I to niezależnie od reprezentowanej przez nich branży. Trzeba jednak pamiętać, że choć AI przeszuka dla nas taką ilość zasobów, przez które nie przebrnie jeden badacz czy zespół, to jednak nie dostarcza ona informacji w sposób przemyślany; posługuje się bowiem prawdopodobieństwem, a nie rozumowaniem dedukcyjnym. Nie zweryfikuje także swoich wniosków.
Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę, która zobowiązuje deweloperów do publikowania cen oferowanych m...
Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek tzw. ustawę deregulacyjną, która uprości zasady prowadzenia działalnośc...
Prezes ignorujący sądowy zakaz pełnienia tej funkcji może odpowiadać za szkody kontrahentów wynikłe z niewypłaca...
30 maja ruszył nabór wniosków w programie Wsparcie zakupu lub leasingu pojazdów zeroemisyjnych kategorii N2 i N3...
Polski bank z wyróżnieniem w kategorii Metaverse. Międzynarodowe jury doceniło innowacyjną kampanię Pekao dla młodych klientów.
Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje publiczne dotyczące projektu rozporządzenia Omnibus IV, które przewidu...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas