Reklama
Rozwiń

Początkujący wynalazcy potrzebują ochrony prawnej

Młodzi twórcy muszą dostawać przyzwoite wynagrodzenia i zachęty do dalszego rozwoju. Potrzebują perspektyw, bo mają przed sobą wielkie odkrycia – mówi mec. Michał Markiewicz, ekspert z zakresu prawa własności intelektualnej z kancelarii MSM.

Publikacja: 18.07.2024 04:28

Początkujący wynalazcy potrzebują ochrony prawnej

Foto: Adobe Stock

Rozmawiając o innowacjach, nie sposób pominąć tematu sztucznej inteligencji. Jest ona sprzymierzeńcem wynalazców czy niesie dla nich zagrożenia?

Wiele zależy od tego, jak szybkie w przyszłości okaże się tempo jej rozwoju. Tego nie wie nikt, bo nikt nie jest w stanie określić granicy tej ekspansji – zakładając, że ona w ogóle istnieje. Żeby przewidzieć, co jeszcze może się wydarzyć, trzeba byłoby być takim wizjonerem jak Stanisław Lem. Obecnie AI jest niezwykle sprawnym narzędziem w ręku człowieka. Wiem, że wielu twórców ma poważne zastrzeżenia w kwestii wykorzystywania ich utworów do rozwoju AI, ale moim zdaniem nie powinniśmy się na nią obrażać, bo zatrzymać się jej już nie da. To po prostu kolejna rewolucja, do której musimy się przyzwyczaić i nauczyć się korzystać z jej owoców. A to zadanie przede wszystkim dla młodych innowatorów, którzy muszą rozgryźć, jak działają poszczególne systemy i jak najbardziej efektownie z nich korzystać. I to niezależnie od reprezentowanej przez nich branży. Trzeba jednak pamiętać, że choć AI przeszuka dla nas taką ilość zasobów, przez które nie przebrnie jeden badacz czy zespół, to jednak nie dostarcza ona informacji w sposób przemyślany; posługuje się bowiem prawdopodobieństwem, a nie rozumowaniem dedukcyjnym. Nie zweryfikuje także swoich wniosków.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ABC Firmy
To ostatnie chwile, żeby nie zapłacić więcej za prąd. Mija ważny termin
ABC Firmy
Nowy obowiązek dla przedsiębiorców od 1 lipca. Chodzi o e-doręczenia
ABC Firmy
Firmy mają uzyskać szybszy dostęp do danych z rejestru PESEL i nie tylko
ABC Firmy
UE „pogrzebie” producentów roślinnych suplementów? Niejednoznaczny wyrok TSUE
ABC Firmy
Można wykonać test i sprawdzić, jak firma jest przygotowana do raportowania ESG