Uchwała o pomocy finansowej dla powiatu

- Czy rada gminy może podjąć uchwałę w sprawie zaciągnięcia zobowiązania na pomoc finansową dla powiatu przekraczającą kwotę z budżetu na 2021 r. o 200 tys. zł, ale na 2022 r.? To pilna sprawa, bo chodzi o dofinansowanie przebudowy drogi powiatowej. Wójt gminy przygotował projekt uchwały z powołaniem się na art. 10 ust. 2 , art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. e oraz art. 58 ustawy samorządowej – pyta radny.

Publikacja: 11.10.2021 12:29

Uchwała o pomocy finansowej dla powiatu

Foto: Adobe Stock

Analizę pytania należy rozpocząć od odniesienia się do przywołanych w zapytaniu regulacji prawnych ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 1372). W pierwszej kolejności na uwagę zasługuje art. 10 ust. 2 tej ustawy, z którego wynika, że – gminy, związki międzygminne oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego mogą sobie wzajemnie bądź innym jednostkom samorządu terytorialnego udzielać pomocy, w tym pomocy finansowej. Zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. e tej ustawy, do wyłącznej właściwości rady gminy należy – podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących zobowiązań w zakresie podejmowania inwestycji i remontów o wartości przekraczającej granicę ustalaną corocznie przez radę gminy. Natomiast w art. 58 postanowiono, że - uchwały i zarządzenia organów gminy dotyczące zobowiązań finansowych wskazują źródła, z których zobowiązania te zostaną pokryte. Uchwały rady gminy, o których mowa w ust. 1, zapadają bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?
Administracja
Miasto zapłaci, bo właściciel auta zapomniał o formalności. Wyrok WSA
Administracja
To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Podatnik, zaniżając wartość budowli, musi się liczyć z sankcjami