Zgromadzenie - może być zwykłe, uproszczone, cykliczne lub spontaniczne

Prawo do zgromadzeń zostało zagwarantowane przez ustawodawcę jako jedno z konstytucyjnych wolności i praw politycznych. Jaka jest jego istota w praktyce?

Aktualizacja: 03.11.2021 08:35 Publikacja: 01.11.2021 14:20

Zgromadzenie - może być zwykłe, uproszczone, cykliczne lub spontaniczne

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

Zgodnie z art. 57 konstytucji „każdemu zapewnia się wolność organizacji pokojowych zgromadzeń i uczestnictwa w nich". Ograniczenia tej wolności może określać ustawa. Aktualnie obowiązującym w tej materii aktem normatywnym jest ustawa z 24 lipca 2015 r. Prawo o zgromadzeniach (Dz.U. z 2019 r. poz. 631 ze zm., dalej: upz), jakkolwiek art. 31 ust. 3 konstytucji również pozwala wprowadzić pewne obostrzenia ogólne mające także zastosowanie do zgromadzeń, ponieważ w myśl tego przepisu istnieje możliwość wprowadzenia ograniczeń w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw, ale tylko gdy są one konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób, przy założeniu, że takie ograniczenia nie będą naruszać istoty wolności i praw, jak też zostaną wprowadzane w drodze ustawy. Poza tym przez wzgląd na rangę wolności pokojowych zgromadzeń w demokratycznym państwie wszelkiego rodzaju ograniczenia w tym zakresie powinny być wprowadzane ze szczególną rozwagą i tylko w niezbędnej sytuacji.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?
Administracja
Miasto zapłaci, bo właściciel auta zapomniał o formalności. Wyrok WSA
Administracja
To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Podatnik, zaniżając wartość budowli, musi się liczyć z sankcjami