Odmowa udostępnienia informacji publicznej

Gdy część wnioskowanych danych nie może zostać udostępniona z uwagi na interes prywatny osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy, to organ powinien wydać decyzję administracyjną o odmowie udostępnienia tych danych.

Publikacja: 12.07.2023 12:51

Odmowa udostępnienia informacji publicznej

Foto: Adobe Stock

Z przepisów ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (DzU z 2022 r., poz. 902; dalej: u.d.i.p.) wynika, że podmiot zobowiązany do udostępnienia informacji publicznej ma obowiązek podjąć określone w tej ustawie czynności w terminach wskazanych w art. 13 u.d.i.p.

Organ, do którego wystąpiono z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej jest zobowiązany: udostępnić żądaną informację publiczną (jeżeli jest w jej posiadaniu) w terminie wskazanym w art. 13 u.d.i.p. (bez zbędnej zwłoki, ewentualnie nie później niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku). Jeżeli terminy te nie mogą zostać dochowane, wtedy należy powiadomić stronę o przyczynach opóźnienia oraz o terminie, w jakim udostępnienie nastąpi, nie dłuższym niż dwa miesiące od złożenia wniosku.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?
Administracja
Miasto zapłaci, bo właściciel auta zapomniał o formalności. Wyrok WSA
Administracja
To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Podatnik, zaniżając wartość budowli, musi się liczyć z sankcjami