Aktualizacja: 19.04.2025 20:52 Publikacja: 15.11.2023 01:59
Foto: Adobe Stock
Odroczenie terminu przewidzianego w prawie podatkowym to rozwiązanie przyjęte przez ustawodawcę w art. 48 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 2651 ze zm., dalej jako o.p.).
Zgodnie z tym przepisem – w § 1 – organ podatkowy na wniosek podatnika w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym może odraczać terminy przewidziane w przepisach prawa podatkowego, z wyjątkiem terminów określonych w art. 68–71 o.p. (dotyczących przedawnienia), art. 77 § 1–3 o.p. (dotyczącym terminu zwrotu nadpłaty podatku), art. 79 § 2 o.p. (dotyczącym prawa do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty oraz wniosku o zwrot nadpłaty podatku), art. 80 § 1 o.p. (dotyczącym wygaśnięcia prawa do zwrotu nadpłaty podatku), art. 87 § 3 i 4 o.p. (dotyczącym obowiązku wystawiania rachunków przez podatników), art. 88 § 1 o.p. (dotyczącym obowiązku numerowania i przechowywania kopii rachunków przez podatników wystawiających rachunki) i art. 118 o.p. (dotyczącym terminów przedawnienia w przypadku odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej). Jak przyjęto – w art. 48 § 2 o.p. – przepisy § 1 stosuje się odpowiednio do terminów dotyczących płatników lub inkasentów.
Choć to rada gminy inicjuje założenie spółki komunalnej, późniejszy jej wpływ na działalność spółki jest ogranic...
Przepisy dają radnym uprawnienia informacyjne dotyczące spółek komunalnych. Czy to szansa na realną kontrolę i l...
Wynik rozpoznania zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej ma bezpośrednie przełożenie na badanie podstaw do...
Pozwolenia na budowę i konserwatorskie nie mogą zastąpić nakazu konserwatorskiego, bo udzielają one jedynie „pra...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Prawidłowość i jakość sporządzonej opinii oraz kompetencje merytoryczne, wykształcenie czy posiadanie wiedzy spe...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas