Reklama
Rozwiń

Postępowanie odwoławcze w nowym prawie zamówień publicznych

Istotną nowością jest możliwość wniesienia odwołania w przypadku zaniechania przeprowadzenia postępowania zgodnie z przepisami dotyczącymi przetargów publicznych w sytuacji, gdy taki obowiązek istnieje.

Aktualizacja: 18.11.2020 10:44 Publikacja: 18.11.2020 08:49

Postępowanie odwoławcze w nowym prawie zamówień publicznych

Foto: Adobe Stock

Nowe prawo zamówień publicznych (ustawa z 11 września 2019 r.) reguluje zagadnienia związane z postępowaniem odwoławczym w sposób bardziej szczegółowy niż obowiązująca obecnie ustawa p.z.p. Jak wynika z uzasadnienia projektu ustawy (druk sejmowy nr 3524, VIII kadencja), w ocenie ustawodawcy dostępność środków ochrony prawnej w dotychczasowym stanie prawnym była ograniczona. Wśród oczekiwanych efektów przyjęcia nowych przepisów projektodawca, oprócz zwiększenia dostępu do środków ochrony prawnej, wymienia także ujednolicenie orzecznictwa Krajowej Izby Odwoławczej i sądów powszechnych (temu służyć ma ustanowienie wyspecjalizowanego sądu do spraw zamówień publicznych) oraz zmniejszenie liczby sporów sądowych dotyczących zamówień publicznych. Mimo że nowa ustawa nie weszła jeszcze w życie (stanie się to 1 stycznia 2021 r.), już trwają prace nad jej zmianami. Projekt ustawy nowelizacyjnej jest obecnie procedowany przez Radę Ministrów (wg stanu na 16 października 2020 r. jest w Komitecie do spraw Europejskich). Nie zawiera jednak bezpośrednich zmian w przepisach o środkach ochrony prawnej (art. 505–595 nowej ustawy).

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Czy "era papierowa" w urzędach się kończy?
Administracja
EZD w administracji – jak prowadzić elektroniczną dokumentację?
Administracja
Jaka stawka VAT za udostępnianie boiska stadionu miejskiego?
Administracja
Zakup usługi analitycznej z zagranicy a podatek u źródła
Administracja
Czy za częstszy odbiór szkła i papieru gmina może żądać opłaty dodatkowej?