Reklama
Rozwiń

Czy każda spółka komunalna musi stosować prawo zamówień publicznych?

W trakcie funkcjonowania spółki komunalnej może dojść do zmiany jej statusu z podmiotu zamawiającego na podmiot, który nie ma obowiązku stosowania prawa zamówień publicznych. Będzie tak, gdy zaczęła działać w normalnych warunkach rynkowych, mając na celu osiąganie zysków, i ponosić straty związane z wykonywaniem działalności.

Publikacja: 19.02.2025 05:30

Czy każda spółka komunalna musi stosować prawo zamówień publicznych?

Foto: Adobe Stock

Spółki komunalne na gruncie ustawy z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (t.j. DzU z 2021 r. poz. 679 – dalej : ustawa ugk) powoływane są przez jednostki samorządu terytorialnego w celu prowadzenia gospodarki komunalnej.

Rozpatrując kwestię stosowania do nich przepisów Prawa zamówień publicznych, na wstępie należy odnieść się do definicji instytucji zamawiającej oraz podmiotu prawa publicznego, które zostały zawarte w art. 2. dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych, uchylającej dyrektywę 2004/18/WE (DzU UE. L. z 2014 r. Nr 94, str. 65 ze. zm. – dalej jako „dyrektywa”). W związku z tym, że spółka komunalna może zostać zakwalifikowana jako podmiot prawa publicznego, w tym miejscu wymagane jest przytoczenie definicji wypływającej z dyrektywy. Zgodnie z nią za podmiot prawa publicznego uważany jest każdy podmiot:

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
EZD w administracji – jak prowadzić elektroniczną dokumentację?
Administracja
Jaka stawka VAT za udostępnianie boiska stadionu miejskiego?
Administracja
Zakup usługi analitycznej z zagranicy a podatek u źródła
Administracja
Czy za częstszy odbiór szkła i papieru gmina może żądać opłaty dodatkowej?
Administracja
Środki z programu regionalnego na ochronę przyrody
Administracja
NFOŚiGW z miliardem złotych na odbudowę infrastruktury zniszczonej przez powódź