Aktualizacja: 10.08.2020 10:34 Publikacja: 10.08.2020 17:30
Foto: Adobe Stock
Dokonując nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego (Kpa) ustawą z 7 kwietnia 2017 r., ustawodawca postanowił uregulować normatywnie także relacje pomiędzy organami administracyjnymi zarówno co do samego obowiązku współdziałania w załatwieniu sprawy, zakresu potencjalnej współpracy, jak i formy komunikacji pomiędzy nimi. W wyniku powyższych działań dość znacząco rozszerzono zakres pojęcia „współdziałanie organów" w art. 7b Kpa – wcześniej uregulowanego wyłącznie w art. 106 Kpa jako forma wyrażenia stanowiska w sprawie przez tzw. organ współdziałający – na każdą niezbędną do załatwienia sprawy formę współdziałania, wobec wszystkich organów będących w posiadaniu przydatnych informacji, dokonywanego przy użyciu środków adekwatnych do charakteru, okoliczności i stopnia złożoności sprawy.
Centralny Rejestr Umów ma wystartować 1 stycznia 2026 roku. Wciąż jednak nie wiadomo, jakie dokładnie informacje będą w nim udostępniane.
Zanim od 1 stycznia 2026 r. wystartuje Centralny Rejestr Umów, należy przeanalizować, które typy umów powinny zostać opublikowane – mówi Marek Chochowski, naczelnik wydziału w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.
Regulacje prawne dotyczące ustalenia kręgu stron postępowania o wydanie pozwolenia na użytkowanie są wyjątkiem na tle przepisów odnoszących się do stron postępowania administracyjnego.
Uprawnienia wójta, burmistrza, prezydenta miasta w zakresie przeprowadzenia audytu wewnętrznego zostały ograniczone do jednostek samorządu terytorialnego.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Warto w tym deregulacyjnym trendzie skupiać się nie tylko na zbyt rozbudowanych i niespójnych przepisach już obowiązujących, lecz także na tym, w jakich warunkach są one przygotowywane.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Rada Federacji (Bundesrat) zatwierdziła w piątek zmianę konstytucji Niemiec, znoszącą ograniczenia budżetowe w wydatkach na obronność i bezpieczeństwo oraz umożliwiającą zwiększenie inwestycji w infrastrukturę. Za zmianą Ustawy Zasadniczej głosowało 53 z 69 członków Bundesratu. Wymagana większość dwóch trzecich wynosi 46 głosów.
Dyrektorzy szpitali powiatowych zgodzą się na stawki degresywne w płatności za nadwykonania limitowane, jeżeli państwo weźmie na siebie dotację na tzw. ustawę podwyżkową – zapowiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Szpitali Powiatowych. W przeciwnym wypadku – dodał – dojdzie do sytuacji, w której szpitale prowadzone w formie spółek samorządowych, zaczną ogłaszać upadłość.
Zdecydowana większość ankietowanych w Panelu Ekonomistów „Rzeczpospolitej” nie uważa pomysłu nadgodzin wolnych od podatku dochodowego za dobry pomysł. Obawiają się m.in., że stworzyłoby to pole do nadużyć.
Stany Zjednoczone uniknęły zamknięcia rządu (government shutdown) po tym, jak Senat przyjął republikańską ustawę mającą na celu utrzymanie finansowania rządu przez następne sześć miesięcy. Za prowizorium budżetowym zagłosowało dwóch senatorów opozycji.
Friedrich Merz, który ma zostać kanclerzem, osiągnął w piątek porozumienie z Zielonymi w sprawie znacznego zwiększenia zadłużenia państwa zaledwie na kilka dni przed głosowaniem parlamentarnym w przyszłym tygodniu – informuje Reuters, powołując się na anonimowe źródło.
Wiele wskazuje na to, że w minionym roku tzw. luka VAT, która uszczupla dochody budżetu, zaczęła się nieco zmniejszać. Ale raczej nie jest to efekt starań i wysiłków resortu finansów, lecz po prostu wynik ożywienia w gospodarce.
W naszych długookresowych symulacjach zakładamy, że w 2032 r. Polska dogoni Hiszpanię pod względem PKB per capita, liczonego według parytetu siły nabywczej – mówi Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole BP.
Żaden z 25 ekonomistów ankietowanych w ramach kolejnej rundy Panelu Ekonomistów „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” nie popiera idei tzw. dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców. – To ekstremalnie nieracjonalny pomysł – ocenia prof. Marek Góra z SGH.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas